Güvenlik 26 ARALIK 2012 / 11:50

İran yeni bir Stuxnet saldırısına maruz kaldı

İran yeni bir Stuxnet saldırısına maruz kaldı

İran’ın güneyinde bulunan sanayi tesislerinin bilgisayarlarında Stuxnet virüsüne rastlanırken, virüs bu defa erken fark edilerek etkisiz hale getirildi. Virüs 2010 yılından bu yana İran’ın sanayi tesislerini hedef alırken, bu defa amacına ulaşamadı. Konuyla ilgili konuşan İranlı sivil güvenlik şefi Ali Akbar Akhavan, zamanında müdahale ve marifetli korsanları sayesinde bu saldırının yayılmasını önlediklerini kaydetti. İran’ın sürekli yurt dışından gelen siber saldırıların kurbanı olduğu ve bunlara defalarca başarıyla karşı koyduğu uzun zamandır dile getiren iddialar arasında yer alıyor.

İran, 2010 yılından bu yana hedefinde olan Stuxnet virüsüne karşı son dönemde artırdığı güvenlik önlemlerini artırmıştı. ABD ve İsrail tarafından geliştirildiğine inanılan Stuxnet, son 2 senede defalarca İran'ın sanayi ve uranyum zenginleştirme tesislerini hedef alırken, özellikle son dönemde bu saldırılar İran tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun