Güvenlik 22 HAZİRAN 2009 / 11:18

İran'da AMD yonga alarmı

İranlı bir araştırma enstitüsünün, yüksek performanslı bilgisayar sistemleri inşa etmek için AMD Opteron mikroişlemciler kullandığı iddia edildi.

İranlı bir araştırma enstitüsünün, yüksek performanslı bilgisayar sistemleri inşa etmek için AMD Opteron mikroişlemciler kullandığı iddia edildi.


ABD'nin İran'a uyguladığı ticaret ambargosunun, ülkedeki yüksek teknoloji ekipman ithalatını engellemediği ortaya çıktı. Aerospace Research Institute of Iran'a ait (ARI) web sitesindeki bir metinde, Advanced Micro Devices'ın çift çekirdekli yongalar kullanan, yüksek performanslı bir bilgisayarından bahsediliyor. İran hükümetine bağlı olan ARI, 1999 yılında havacılık ve uzay bilimleri ve teknolojisi araştırmaları yürütmek üzerine kurulmuş. 


Sitede SUSE Linux tabanlı HPC sisteminin 32 çekirdekle başlatıldığı, şu an sayının 96'ya çıkarıldığı söyleniyor. İranlıların sistemi tam olarak ne zaman kurduğu ise bilinmiyor. AMD, İran'a doğrudan ya da dolaylı yoldan hiçbir satış ve ya dağıtım yapmadıklarını, işlemcilerin İran'a nasıl gönderildiği konusunda birşey açıklayamayacağını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun