Güvenlik 28 MART 2012 / 11:42

iPhone polisin eline geçerse kırması sadece 2 dakika sürüyor

iPhone korumasını aşmak 2 dakika sürüyor

Telefonunuza koyduğunuz 4 haneli şifrenin, telefonun içinde neler olduğunu merak eden kanun adamlarını durduracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. iPhone telefonunuza koyduğunuz 4 haneli açılış şifresinin, iş ciddiye bindiğinde sizi hiç de düşündüğünüz kadar korumadığı ortaya çıktı. Ordu ve güvenlik güçlerine soruşturmayı kolaylaştırma açısından bilişim sistemleri güvenliğinin aşılmasına yönelik ürünler satan İsveç'teki Micro Systems'in yayınladığı video, iPhone ana ekran şifre korumasının ne kadar kolay aşılabildiğini gözler önüne seriyor:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u1Gb5stnc54[/youtube]

Videodan da görebileceğiniz üzere şirketin XRY adını verdiği uygulama sadece ana ekran korumasını devre dışı bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm bilgiyi bilgisayara indirip kodunu çözüyor ve kullanıcının yaptığı görüşmelerden konum geçmişine kadar birçok bilgiyi ulaşılabilir hale getiriyor.

Jailbreak benzeri bir sistemle çalışan yazılımın 60 ülkedeki tüm modellerle çalışabildiği söyleniyor. Micro Systems'in en büyük müşterileri arasında tahmin edebileceğiniz üzere Amerikan ordusu bulunuyor.

Detaylı bilgiyi Forbes'in haberinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun