Güvenlik 01 AĞUSTOS 2013 / 15:47

İnternet üzerindeki her şeyi ABD için toplayan araç: XKeyscore

Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre, XKeyscore ismi verilen araç, Türkiye de dahil olmak üzere dünya üzerindeki "neredeyse" tüm verileri ABD için toplayarak analiz ediyor.Bir süre önce Rusya’dan bir yıllık sığınma hakkı kazanan Edward Snowden’ın açıkladığı belgeler devam ediyor. The Guardian’da yer alan haberde, ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) hiçbir yetkisi olmadan e-postalar, çevrimiçi sohbetler ve internetteki geçmişin analiz edilebildiği bir program yaratıldığı ortaya çıktı.

XKeyscore ismi verilen yazılım, internetteki verilerle gelişen akıllı bir yapı sunuyor. Edward Snowden'ın NSA'nın dinleme ve izleme programlarını basına sızdırmasına yardımcı olan ABD'li gazeteci Glenn Greenwald’ın yaptığı açıklamada XKeyscore’un detayları kamuoyuna duyuruldu.

Snowden’ın daha önce the Guardian’a yaptığı açıklamada, “Masama oturduğumda, herhangi bir kişinin, bir hakimin, hatta ABD Başkanı’nın dahi tüm bilgilerine sadece kişisel e-posta adresini bilmem sayesinde öğrenebiliyordum” ifadeleri dikkat çekmişti. NSA’in elindeki e-posta sayesinde izlenen internet kullanıcısının isim, telefon numarası, IP adresi, anahtar kelimeler, internet tarayıcısı veya kullanılan dil gibi bütün verileri çok net bir şekilde takip edilebiliyor. İzlemelerin hiçbir yasal dayanağı olmadığı da belgelerde açıkça görülüyor.

30 günde 41 milyar veri

Belgelerde, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın "XKeyscore" programı vasıtasıyla 2012 yılında 30 günlük bir zaman dilimi içinde 41 milyar veriyi topladığı açıklandı. 2008 yılında XKeyscore’un akıllı sistemini kullanarak 300 teröristin yakalandığı belirtildi.

Dünya genelinde 180 noktada "XKeyscore" programını destekleyen yaklaşık 700 sunucunun olduğu ve söz konusu sunucuların özellikle Avrupa ve Orta Doğu'ya yerleştirildiği de ortaya çıktı. Guardian gazetesi, 700 sunucunun yerleştirildiği 180 noktayı dünya haritası üzerinde yayınladı. "XKeyscore" programını destekleyen sunucunun en yoğun olduğu noktalardan birinin de Türkiye olduğu görülüyor.

2007 yılından bu yana 850 milyar telefon konuşması toplanarak NSA’in veritabanında depolandı. Bununla birlikte 150 milyara yakın internet kaydı da depolanırken, her gün 1 ila 2 milyar kayıt eklenmeye devam ediyor.

Depolama için çok katmanlı sistem kullanılmış

XKeyscore sisteminin süreki olarak internetten topladığı veri kısa süreler için depolanabiliyor. İçerik sadece 3 ya da 5 gün süreyle kalırken metadatalar 30 gün kadar saklanıyor. Bazı sitelerde günde 20 terabayttan fazla veri alındığı ve 24 saatten az süreyle depolandığı belirtiliyor.

NSA’in bu depolama problemini çözmek için çok katmanlı sistemler yaratarak daha “ilgi çekici” olan içeriği başka bir yere atarak 5 yıla kadar saklayabiliyor. Pinwale denen bu katmanda NSA tarafından toplanan iletişim verilerinin büyük çoğunluğu yer alıyor.

ABD vatandaşları da izleniyor

ABD yasalarına göre, kişisel verilerin hiçbir karar olmadan kamu da dahil olmak üzere hiçbir kurum tarafından toplanmasına izin verilmiyor. NSA’in topladığı verilerle ilgili yasal bir dayanak bulunup bulunmadığı tartışılırken, yapılan takiplerin doğrudan Amerikan halkına yönelik olmasının gerekmediği belirtiliyor. Zira Tahran’daki bir konuşmanın takip edilmesi sırasında doğrudan New York’ta yaşayan bir ABD vatandaşının da konuşmaları izleniyor. Bu durum tüm ABD’liler ve yabancı kişiler arasındaki konuşmaların veritabanlarına izinsiz olarak kaydedildiğini gösteriyor. Oysa daha önce NSA, yapılan aktiviteler için ulusal çıkarların korunması için sadece dış tehditlere karşı önlemler aldıklarını savunmuştu.

Ortaya çıkan belgeler, internet üzerindeki tüm hareketlerimizin kontrol altında olduğu, anlık olarak analiz edildiğini gösteriyor. Kendi yazılımını üretmeyen, teknolojisine sahip olmayan hiçbir ülkenin bağımsız olamayacağı gözler önüne seriliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun