Güvenlik 06 HAZİRAN 2012 / 15:39

İnternet henüz 'alev' almadı

ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, Flame adlı zararlı yazılımın internet yoluyla bulaşmadığını belirtirken, güncel antivirüs yazılımlarıyla rahatlıkla korunabildiğini ifade etti. Mayıs ayı sonunda özellikle Orta Doğu ülkelerini tehdit altına alan Flame adlı yazılım, başta İran olmak üzere çeşitli ülkelerdeki enerjı tesislerinden bilgi toplamayı amaçladığı belirtilmişti. Konuyu araştıran ESET, USB üzerinden bağlanan flash disklerden bulaşan virüsün antivirüs kullanılarak engellenebileceğinin altını çizdi. Flame'in henüz ülkeden ülkeye yayılan bir virüs olmadığı vurgulanırken, virüsün belli bir hedef kitlesi olan bir yazılım olduğu belirtildi. ESET, büyük antivirüs kuruluşlarının, veritabanlarını Flame ve diğer türevlerinin algılanması için hızlıca güncellediğini dile getirdi.

Konuyla ilgili konuşan ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, kurumların özellikle uç nokta güvenliğini sağlaması gerektiğini söyledi. Yaptıkları araştırmaların, güvenlik açıklarının yüzde 90’ının basit, ucuz ve ara tedbirlerle önlenebileceği ortaya koyduğunu belirten Cobb, USB flash sürücülerinden gelen zararlı yazılımları önlemek için cihaz kontrolleri yapılması, antivirüs ürünlerinin de güncel tutulması gerektiğinin altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun