Güvenlik 03 OCAK 2011 / 13:11

Intel'in ikinci nesil işlemcileri tanıtıldı

Sandy Bridge işlemciler bilgisayarları medya oynatma canavarına dönüştürüyor.

Sandy Bridge işlemciler bilgisayarları medya oynatma canavarına dönüştürüyor.Intel'in ikinci nesil çekirdekli işlemcileri olarak bilinen Sandy Bridge mobil ve masaüstü işlemciler tanıtıldı. Yeni Core i3, i5 ve i7 işlemcilerle bütünleştirilmiş ekran kartı seçeneğiyle gelen toplamda 20 yeni işlemci tanıtıldı.

Bundan sadece bir yıl önce Intel Core işlemcilerin ilk nesillerini piyasaya sürmüştü. O zaman hayatımızı büyük ölçüde etkileyen işlemcilerin ikinci nesilleri bizler şaşırtmaya devam ediyor. Yeni nesil işlemciler Intel'in 32nm mikro mimari tasarımlarının yanı sıra işlemci, bellek kontrolörü ve grafiği ilk kez bir arada bulunabiliyor.

Bu mikro mimari daha küçük alanda daha verimli bir çalışma imkânı demek. Intel'den Erik Reid'e göre, şu anki Core işlemcilere göre Sandy Bridge'deki grafik performansı 2 kat daha fazla. Bir başka deyişle Starcraft 2 oynarken saniyede 14 kare oynatabilen işlemciler yerine saniyede 29 kareye hazır olun.

Sandy Bridge yüksek kalitedeki içerik için özel üretildi

Intel ayrıca Turbo Boost ve Hyper teknolojilerini de geliştirdiğini ve dört çekirdekli mobil CPU'ların performansının yüzde 60 oranında arttığını açıkladı. İşlemcilerin gelişmesi sadece oyunları etkilemiyor elbette. Grafikler üzerinde çalışanlar da yeni işlemcilerle Intel kullanmaya başlayabilir.

Intel Quick Sync Video: Intel'in yeni eklediği bu özellik sayesinde video çözümlemeleri önceki bütünleştirilmiş grafik işlemcilere göre 17 kat daha hızlı yapılabiliyor. Intel Cyberlink, Corel ve ArcSoft gibi yazılımcılarla geliştirdiği işlemcisiyle H.264 ve MPEG-2 video dönüşümünü hızla yapabiliyor.

Intel InTru 3D / Clear Video HD: Yeni Core platformunda 3D Bulu-ray diskleri HDMI 1.4 üzerinden oynatmak zor olmayacak. Intel, stereoskopik 3D ve HD içeriğin HDMI kablo aracılığıyla televizyona aktarılmasını sağlıyor.

WiDi 2.0: WiDi'nin full HD desteklememesi sıkça eleştiriliyordu. Intel'in son işlemcileri sonunda 1080p desteğiyle geliyor.

Görünen o ki büyük bilgisayar üreticileri Intel'in yeni işlemcilerini kullanmakta geç kalmayacak. CES 2011'de önemli markalardan Sandy Bridge kullandıkları ürünleri ortaya çıkarması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun