Güvenlik 11 ŞUBAT 2009 / 13:40

Intel'den taşınabilir cihazlara HD Video teknolojisi

Intel, taşınabilir cihazlarda yüksek çözünürlüklü video oynatımı sağlayan küçük entegre yongalar tasarlayacak.

Intel, taşınabilir cihazlarda yüksek çözünürlüklü video oynatımı sağlayan küçük entegre yongalar tasarlayacak.

Intel, akıllı telefon ve diğer taşınabilir cihazlarda daha zengin çoklu ortam içeriği sağlamak için grafik performansını artırmaya çalışıyor. Bunu da SIMD (Tek Komut, Çoklu Veri) adlı bir teknik kullanarak yapmayı amaçlıyor. SIMD tekniği, yonga üstü bir hızlandırıcı ile çoklu grafik veri bağlarının eş zamanlı işlemesini sağlıyor.


Bu konudaki en büyük sıkıntı ise güç sızıntısı. SIMD hızlanması sağlayan yonga devreleri, yüksek güç sızıntısı yapıyor. Taşınabilir cihazlarda video izlemek her geçen gün daha popüler olduğundan, mobil TV gibi uygulamalarla birlikte, mühendisler bu güç yönetiminde daha etkili yöntemler arıyor.


ABD San Francisco’da düzenlenen Solid State Circuits Konferansı’nda Intel, bugün varolandan sekiz kat daha etkili enerji tüketimi sağlayan SIMD hızlandırıcıyı tanıtıyor. Teknolojinin beş yıl içinde Intel Atom işlemci gibi mobil yongalara da yerleştirilmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun