Güvenlik 05 KASIM 2013 / 09:53

İngiltere toplantılarda tablet ve akıllı telefonu yasakladı

Son dönemlerde patlak veren NSA skandalının ardından ülkeler, casusluk olaylarına karşı birbiri ardına önlem almaya devam ediyorlar.The Telegraph gazetesinin Daily Mail’de yer alan makaleye dayanarak yayınladığı habere göre, geçtiğimiz hafta İngiltere Hükümeti Kabine İşleri Bakanı, Francis Maude’nin iPad üzerinden gerçekleştirdiği sunumun hemen ardından, hükümetin güvenlik servisi tarafından toplantıdaki bütün iPad ve akıllı telefonların toplantı salonundan çıkarılması talep edildi. Haberde bu durumun sebebi olarak, son dönemlerde patlak veren NSA casusluk skandalı ve özellikle Çin, Rusya, İran ve Pakistan’da Truva Atı yardımıyla mobil cihazların mikrofonlarının uzaktan açılarak dinleme yapmaya olanak sağlayan casus yazılımların geliştiriyor olmasının verdiği endişenin yattığı belirtiliyor.

İngiltere hükümetinden tüm bakanlıklara bir yazı gönderildiği ve önemli toplantılarda tüm akıllı telefonların kurşun çerçeveli, ses geçirmeyen özel kutulara kaldırılmasının istendiği aktarılıyor. Özellikle Almanya Başbakanı'nın cep telefonunun dinlendiği yönündeki iddiaların bu tedbirleri hızlandırdığı bildiriliyor.

NSA skandalının ardından hangi ülkeler önlem aldı

NSA skandalının ardından ABD merkezli bulut bilişim şirketlerine olan güven azalırken ülkeler kendi “bulut” larını oluşturmaya başladılar. ABD’li Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı’nın (ITIF) NSA skandalından sonra yaptığı araştırma, önümüzdeki üç yıl içerisinde bulut bilişim pazarının 21,5 ile 35 milyar dolar civarında bir kayba uğrayacağını belirtti. Son dönemlerde oldukça yüksek rakamlarda bulut yatırımı yapan Avrupa ve Asya pazarının ise ABD’nin bulut pazarında pay kaybetmesinden avantaj sağlayacağı ve pazarda daha yüksek oranlarda pay sahibi olacakları tahmin ediliyor.

Öncelikle Estonya Başbakanı Toomas Hendrik Ilves’e göre Avrupa’nın kendi bulutunu oluşturma zamanının geldiği yönünde açıklama yaparken geçtiğimiz günlerde güvenilir olmasıyla bilinen İsviçre Bankaları’nın misyonundan hareketle yola çıkan Swisscom, “İsviçre Bulutu” inşa etmek için hazırlıklarına başladığını duyurdu.

Fransa, kendi kamu bulutunu oluştururken, aralarında veri merkezi sağlayıcısı Cloudwatt’ın da bulunduğu iki yeni girişim için 150 milyon avroyu gözden çıkardı. Avrupalı operatörlerden Orange ve Deutsche Telekom endişeleri gidermek için kendi bulutlarını oluşturuyor. Almanya’da birçok kamu kuruluşu şimdiden yerel bulut sağlayıcılarından hizmet almaya başlarken, bu sağlayıcılar “Bulut Hizmetleri: Almanya’da üretildi” ibaresini ekleyerek reklam kampanyalarını yürütüyor. İsveç, kamu sektöründe Google uygulamalarının kullanılmasını yasakladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun