Güvenlik 29 NİSAN 2011 / 09:59

İngiliz Kraliyet Düğünü saldırı malzemesi oldu

Bugün birçok televizyon kanalının yanında YouTube’dan da canlı yayınlanacak olan düğüne gösterilen ilgi saldırganların ağzını sulandırdı. Arama motorları üzerinden bilgi almak isteyen kullanıcılar sahte web sitelerine yönlendirilerek kişisel bilgileri çalınıyor.Kate Middleton ile evlenen İngiliz Prensi William’ın çevresindeki medya ilgisini fırsat bilen dolandırıcılar, yılın olayından para kazanma peşinde. Hackerlar, bu defa kraliyet düğünü hakkında haber arayan bilgisayar kullanıcılarını hedef alıyor. Arama sırasında, kullanılan kelimelerin yönlendirildiği sahte web siteleri ortaya çıkmaya başladı. Kullanıcı bu tür bir siteye girdiğinde bilgisayarının tehlikede olduğuna dair bir mesaj alıyor ve sahte bir antivirüs uygulaması yüklemeye zorlanıyor. Hatta biz de bu haber için görsel ararken .pdf uzantılı bir virüs ile karşılaştık. Gerçekten çok dikkat etmekte yarar var.

Aramada üst sıralarda zararlı siteler var

İnternette İngiliz Kraliyet Düğünü ile ilgili sözcükler aratıldığında, en üst sıralarda zararlı siteler geldiğini belirten ESET Zararlı Yazılım Analisti Robert Lipovsky, “Bağlantıya tıklayan kullanıcının karşısına bilgisayarına virüs bulaştığına dair bir pencere açılıyor. Panik olan kullanıcının virüsü temizleyeceğini iddia eden sahte bir antivirüs yazılımı yüklemesi sağlanıyor. Zararlı yazılım içeren siteler genellikle - müstakbel Prensesin kıyafetini merak edenler için özel olarak- “Middleton dress idea” gibi bazı anahtar kelimeler aratıldığında açılıyor. Bu düğün ile birlikte başta İngiltere olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde virüs tespitlerinde artış görüyoruz.”

Nasıl korunmalı?

ESET’ten verilen bilgilere göre, bilgisayar kullanıcıları, bu tür sahtekârlıkların kurbanı olmamak için aşağıdaki dört basit kuralı akıllarından çıkarmamalı:

“Şok, şok, şok” gibi karşınıza çıkacak abartılı bağlantılara tıklamayın bu tür videoları açmaya çalışmayın.

Az ziyaret edilen ve güvenilir olmayan sitelerin kaliteli haber almak için doğru adres olmadığını unutmayın. Şüphelendiğiniz bağlantılara merak etseniz dahi tıklamayın.

Hakkında pek bir şey bilmediğiniz yardım kuruluşlarına asla para göndermeyin.

Bilgisayarınıza virüs bulaştığına dair mesajlar almaya başlarsanız hemen heyecanlanmayın ve önerilen programın yüklenmesini kabul etmeyin, sahte bir antivirüs yazılımı ile karşılaşmış olabilirsiniz.
YORUMLAR
Mahmut_C 29 NİSAN 2011 / 11:01 0 0
Saldırganların yaratıcılığının sınırı yok. Bunu bir kere daha görüyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun