Güvenlik 13 HAZİRAN 2011 / 12:07

IMF de siber saldırı kurbanı oldu

Geçtiğimiz ay eski başkanlarının taciz davası nedeniyle görevinden olmasıyla sarsılan International Monetary Fund (IMF) bu kez de bilgisayar sistemlerine girilmesiyle şok yaşadı. Önemli kurumlara yapılan saldırılar dünya çapında artıyor.IMF sözcüsü David Hawley, saldırının boyutu, içeriği ya da hangi hassas verilerin tehlike altında olduğunu ifade etmedi, ancak soruşturmanın sürdüğünü belirterek saldırının sadece “BT içeriğine” yapıldığını söylemekle yetindi.

New York Times’ın edindiği bilgilere göre, saldırı oldukça farklı ve ciddi bir şekilde gerçekleşti. Konuyla ilgili IMF kendi çalışanlarına bir açıklamada bulunsa da henüz kamuoyu bilgilendirmedi.

Dominique Strauss-Kahn’ın gözaltına alınmasının ardından sıkıntı yaşayan IMF, dünyanın birçok ülkesinin önemli ekonomik sırlarını elinde bulundurduğu için sıkıntısını ikiye katladı.

Saldırının türü bilinmiyor ama önemli kurumlara saldırılar artıyor

Saldırının IMF’i etkileyip etkilemediği bilinmiyor. Saldırganlar bazen zararlı yazılım kodlarını organizasyonlara göndererek etkilenip etkilenmediklerini deniyor. Bazen de organizasyon içindeki bir kişinin özel olarak avlanması sonucu (spear phishing) gizli kalması gereken verilerin bulunduğu sisteme sızılabiliyor.

Son dönemde politikacıların da dahil olduğu gruplara saldırılar arttı. Önce Sony’nin 100 milyon kullanıcı bilgisinin çalınması ardından Best Buy ve Target mağazaları saldırıya uğradı.

Çinli hacker’lar da ABD hükümet yetkililerinin Gmail hesaplarını hedef aldı. Son olarak da geçtiğimiz günlerde Citibank’ın 200 bin kredi kart kullanıcının isimleri, hesap numaraları ve e-posta adresleri çalındı.

Ülkemizde de Anonymous isimli hacker grubu da internette filtre uygulamasını gerekçe göstererek TİB’in sitesine saldırıda bulunmuştu.
ETİKETLER : IMF siber saldırı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun