Güvenlik 29 NİSAN 2011 / 12:01

ICANN eski hacker’ı güvenlik şefi yaptı

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) eski hacker Jeff Moss’u güvenlik şefi ve başkan yardımcısı olarak atadığını açıkladı.

Hacker’ların varlığı dünyada siber güvenlik alanında çok önemli bütçelerin yaratılmasını teşvik ediyor. Bir yandan bu suçluların güvenlik şirketleriyle bağlantısı olduğu komplo teorileri ortalıkta gezinse de belki de en ilginç olaylar bu birbiriyle mücadele halindeki insanları karşı karşıya getiriyor.

İnternet adresi alan tahsisi yapan kurum olan ICANN, Dark Tangent takma ismiyle nam salan Jeff Moss’u güvenlik şefi ve başkan yardımcısı görevlerine getirildiğini duyurdu.

ICANN Genel Müdürü Rod Beckstrom, “Bana kalırsa hiç kimse internet kullanıcılarının karşısına çıkan güvenlik tehditleri ve bunlardan nasıl korunulacağını Jeff Moss’dan daha iyi kimse bilemez” dedi.

20 yıldan fazla kariyerinde Black Hat ve DEF CON gibi iki önemli hacker birliğini kuran Moss, hacker’lığın yanında Secure Computing Corporation ve Ernst & Young şirketlerinde de görev almıştı. Eski hacker bugün Washington’daki ofiste görevine başlayacak.

“Birikimimi ICANN’e taşımak istiyorum”

ICANN’deki güvenlik kavramının tüm alan adı sistemini dolayısıyla internet kullanan 2 milyar insanı doğrudan etkileyeceğini ifade eden Moss, yapabileceklerini ICANN’e taşımak istediğini ifade etti.

Uzmanlara göre yeni yüzyılın savaşları internetteki alan adı sistemi üzerinden yürüyeceğini düşünüyor. Hacker’ların düşüncelerini anlayabilen ve uluslararası deneyime sahip olan Moss’un beyaz tarafta yer almasının çok olumlu bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Yine de durum sanki bir uyuşturucu baronunu iç işleri bakanı yapmaya benziyor.
ETİKETLER : hacker ICANN Jeff Moss
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun