Güvenlik 09 ŞUBAT 2010 / 15:29

IBM'in güç yönetimi: POWER7

IBM, yeni POWER7 işlemcili sistemleri pazara sundu.

IBM, yeni POWER7 işlemcili sistemleri pazara sundu.


IBM, akıllı elektrik şebekelerinden finans piyasaları için gerçek zamanlı analize kadar, en zorlu uygulamaların yönetilmesi amacıyla tasarlanan yeni POWER7 işlemcili sistemleri pazara sundu.

POWER7 işlemci tabanlı sistemler, çok sayıda eşzamanlı verinin işlenmesini, bilgilerin gerçek zamanlı analiz edilmesini gerektiren uygulama ve hizmetleri karşılayacak bir dizi benzersiz teknolojiyi içeriyor. IBM, 2004 yılından bu yana 14 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan UNIX pazarında elde ettiği yüzde12'lik pazar payı artışını, POWER7 sistemleriyle daha da artırmayı hedefliyor. POWER7 sistemleri aynı zamanda, fiyat/performans oranı, enerji tasarrufu, sunucuların sanallaştırılması konularında sağladığı gelişmeler sayesinde, yüksek yatırım getirisini sunuyor. Yeni sistem, POWER6'ya oranla aynı fiyata dört misli daha fazla performans, dört misli daha fazla sanallaştırma kapasitesi sunarken, yarı yarıya daha az enerji tüketiyor. POWER7, milyonlarca işlemi gerçek zamanlı yönetebiliyor ve geliştirilen yeni uygulamalara özgü yüksek veri hacmini analiz edebiliyor. Örneğin akıllı bir elektrik şebekesi; elektriğin en fazla ihtiyaç duyulduğu yere gerçek zamanlı ulaştırılması, tüketicinin fiyatın en yüksek olduğu yoğun saatlerde kullanımdan kaçınması ya da kullanımı azaltması için enerji tüketimini gerçek zamanlı izleyebilmek amacıyla dakika bazında verilere ihtiyaç duyuyor. Amerika'nın önde gelen hizmet firmalarından biri, geleneksel şebeke sisteminde günde 1 milyondan az sayaç okuyabilirken, akıllı şebeke pilot uygulamasıyla birlikte günde 85 milyonun üzerinde veri okuyabiliyor. Firma bu sayede, gün sonunda gerçekleştirilen toplu işlemlerin aksine, tüm verileri gerçek zamanlı analiz ederek, yaklaşık 5 milyon abonesine çok daha hızlı sunabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun