Güvenlik 10 ARALIK 2015 / 10:47

IBM Identity Mixer kimlik hırsızlığı ile mücadele ediyor

Bluemix üzerinde kullanıma sunulan IBM Identity Mixer, geliştiricilerin kimlik hırsızlığına karşı savaş açan uygulamalar oluşturmasını sağlarken, kullanıcıların da kişisel gizliliğini koruyarak uygulamalara kolay erişmelerini sağlıyor.

Geliştiricilerin IBM Bulut platformu olan Bluemix üzerinden erişebildikleri Identity Mixer, yıllarca süren kriptografi araştırması temel alınarak oluşturuldu. Ayrıca mobil ve web uygulamalarda kişisel veri paylaşımının sonucunda meydana gelen kimlik hırsızlığını azaltmaya yardımcı olan araç, algoritmaları kullanarak geliştiricilerin,  "sıfır bilgi ispatı" olarak da bilinen, kişisel veri toplamadan kullanıcıların kimliklerini doğrulayabilen uygulamalar oluşturmalarına imkan tanıyor.
 
Çoğu zaman kullanıcıların, ücretli abone ve reşit olduğunu doğrulamasını gerektiren çeşitli uygulamalara doğum tarihi ile birlikte ad-soyad, bulundukları yer gibi gerekli olmayan birkaç kişisel ayrıntıyı yazmaları isteniyor. Ancak yeni uygulama, Identity Mixer kullanarak, başka hiçbir ayrıntı toplamaya ve etkileşim kurmaya gerek olmadan basit bir şekilde kullanıcının belirli bir yaş üzerinde ve abone olduğuna ilişkin iddialarının gerçekliğini doğrulayabiliyor. Kişisel olarak tanınmaya yol açan başka bilgiler verilmediği için şirketlerin bu veriyi koruma ve verinin güvenliğini sağlama yükü kalmıyor. Ayrıca, kullanıcı verilerinin kötü niyetli üçüncü kişilere açık olması riskini ortadan kaldırıyor.
 
İsviçre’nin Zürih şehrinde bulunan IBM Araştırma tesislerindeki bilim adamları tarafından geliştirilen Identity Mixer, kullanıcıların açık anahtar oluşturmasını isteyerek, onların kimliklerini doğruluyor. Her kullanıcının birden fazla açık anahtar veya kimlik ile uyuşan tek bir gizli anahtarı bulunuyor. Böylece hiçbir gizlilik açığı verilmemiş oluyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun