Güvenlik 05 EYLÜL 2012 / 11:40

Huawei siber güvenlik konusunda birlik çağrısında bulundu

Huawei: "Siber güvenlik standartları oluşturulsun"

Batılıl ülkelerin sıkça endişelerini dile getirdiği Çin’in telekom ekipman üreticisi, artan siber güvenlik endişelerine karşı iş birliğine gidilerek güvenlik standartlarının oluşturulmasını istedi.Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Avustralya’nın Çin’in ekipman üreticisi Huawei’ye karşı önyargılı davrandığı, güvenlik endişesi duyduğu sıkça konuşulur oldu. Bu ülke yetkililerinin “ajanlık” yapmakla suçladığı Huawei’den siber güvenlikte iş birliği çağrısı geldi.

Britanya eski CIO’su, Huawei Küresel Siber Güvenlik Yöneticisi John Suffolk, yasal ve teknik güvenlik standartlarının oluşturulması için küresel bir çağrıda bulundu. Standartların ne olması gerektiği konusunda öneride bulunmayan Suffolk, şu anki yasaların gerçek tehditleri tespit etmede yetersiz kaldığını belirtti.

1987 yılında eski bir Çin askeri mühendisinin kurduğu Huawei, kısa sürede İsveçli Ericsson’ın ardından en büyük ikinci telekom ekipman sağlayıcısı konumuna yerleşti. Huawei’nin Çin hükümeti ya da askerinin kontrolü altında olup, ABD ve Avustralya’dan bilgi sızdırma endişesi sıkça dile getirilirken, bu ülkelerdeki bazı ihalelerin dışına itildiği görüldü.

Huawei bugüne kadar hep bu güvenlik tehdidi iddialarını reddederken, hazırlanan raporda, “Biz hiçbir ulusa zarar vermedik ya da hiçbir zaman ulusal bilgilerin, kurumsal sırların ya da kişisel bilgileri çalmaya niyetlenmedik ve bu tür aktiviteleri hiçbir zaman desteklemedik ya da tolere etmedik. Bundan önce olduğu gibi sonrasında da, hiçbir ülkenin bir başka ülkedeki aktivitelerini yasa dışı şekilde kontrol edilmesine destek vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.Rapor ABD ya da Avustralya’ya cevap değil

Yayımlanan raporun doğrudan ABD, Avustralya ya da başka bir ülkedeki endişelere cavap vermek üzere hazırlanmadığı açıklandı. Huawei sözcüsü, “Hazırlanan raporun şirketin zorluklarla karşılaştığı ülkeler için yararlı olabileceğini söyleyebilirsiniz” dedi.

Daha önce Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei de benzer bir açıklamada bulunarak güvenlik konusunda iş birliğine gidilmesi gerektiğini Rusya’da düzenlenen iş konferansında dile getirmişti. Huawei hakkındaki şüpheler hakkında yorumda bulunmayan Ren, küresel endüstrinin el ele vermesi ve sürekli artan tehditlere dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’de de Huawei, ZTE ve diğer Çin’in telekom ekipmanı üreten şirketleri için, “ajanlık” şüphesiyle soruşturma başlatılması kararı verilmişti. Avustralya, ülkenin en büyük geniş bant altyapı yatırımı için yapılan ihaleden Huawei’nin men edilmesine karar vermişti.

Dünya çapında 50 en büyük telefon şirketinin 45’ine hizmet veren Huawei’nin 110 binden fazla çalışanı bulunuyor. Şirket geçen yıl 32.4 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun