Güvenlik 22 OCAK 2013 / 18:19

Huawei: "Şeffaflık onurumuzdur"

Huawei: "Şeffaflık onurumuzdur"

Çin’in önemli teknoloji markası Huawei, ABD’nin şirket üzerindeki baskısı ve güvenlik endişeleriyle ilgili açıklamalarına CFO'ları Cathy Meng aracılığıyla tepki gösterdi.Ağ bağlantısı ekipmanı ve akıllı telefon üreticisi Huawei, 2012 yılının performansı ve güvenlik endişeleri konusunda açıklamalarda bulundu. Şirket CFO’su Cathy Meng, ABD’nin güvenlikle ilgili açıklamalarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. Meng, Amerikalıların 3. ve 4. nesil mobil telefon hizmetlerini satın almak için Avrupalılara göre iki katı ödeme yaptıklarını ve rekabete olumsuz yansıdığını belirtti.

Korumacı politikaların serbest rekabetin önüne geçtiğini aktaran Meng, bu tutumun son kullanıcılar ve tüketicilerin faydalarına zarar verdiğini aktardı ve devam etti: “Endüstriye yatırım yapmayı ve müşterilerimizle çalışmayı sürdürdükçe, müşterilerimiz ve piyasalar onlar için yarattığımız değeri görecektir.”

ABD dışında Huawei’nin gelişmekte olan ekonomilerde ve Avrupa’daki satışları hızla artıyor. Şirket, küresel teknoloji şirketleri arasına girmeyi başaran ilk Çin markası olmayı başardı. Dünyanın en büyüğü olmak için İsveç’in Ericsson şirketiyle çekişen Huawei geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 33 oranında artırdı. Şirket, 2011 yılında 34.9 milyar dolarlık satışın ardından 2.4 milyar dolar kâr elde etti.

Şeffaflığa bağlı olmanın şirket için bir onur meselesi olduğuna dikkat çeken Meng, Huawei şirketinin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı. 1987 yılında Çin’in eski askeri mühendislerinden Ren tarafından kurulan Huawei’nin hızlı büyümesi batı ekonomilerinde endişe yaratırken, ABD ve Avustralya hükümetlerinin güvenlik endişeleri ihalelerde Huawei’yi zora sokmuştu.