Güvenlik 08 NİSAN 2009 / 10:10

HP ProLiant G6 sunucu ailesi yenilendi

HP’nin yeni sunucuları bir önceki nesle oranla iki katın üzerinde performansa sahip.

HP’nin yeni sunucuları bir önceki nesle oranla iki katın üzerinde performansa sahip.


HP, düzenlediği bir basın toplantısıyla yeni HP ProLiant G6 sunucu ailesini tanıttı. Intel’in yeni duyurduğu Xeon 5500 işlemcilerini temel alan sunucular bir önceki nesil HP sunuculara göre 2,25 kat daha yüksek performansa sahipken, performans farkı 2005 model sunucularla kıyaslandığında neredeyse 9 katına çıkıyor. Yeni HP ProLiant G6 sunucular 11 çeşit standart tabanlı kule, raf ve blade platformu halinde sunuluyor. Bu çeşitlilik, ProLiant G6 sunucu ailesini HP tarihinin en geniş seçeneğe sahip sunucu ailesi haline getiriyor. Intel Xeon 5500 işlemci tabanlı HP ProLiant G6 platformunda HP ProLiant DL380, DL370, DL360, DL180 ve DL160 raf optimizasyonlu sunucular, HP ProLiant BL 490c, BL 460c ve BL 280c Blade sunucular ve HP ProLiant ML370, ML350 ve ML150 kule sunucular bulunuyor.


Toplantıda yeni sunucu serisi hakkında bilgi veren HP Türkiye Endüstri Standardı Sunucular Ürün ve Satış Müdürü Merden Kahvecioğlu, “Günümüzde müşteriler sunucu yatırımlarından en yüksek geri dönüşü almak istiyorlar. HP’nin donanım ve yazılım konusundaki birikiminden faydalanan G6, müşterilerin daha az kaynakla daha çok iş yapmalarını sağlamak üzere enerji, yönetim, verimlilik, sanallaştırma ve hizmetler alanında önemli avantajlar sunuyor” dedi.


HP ProLiant G6 serisi sunucuların getirdiği yenilikler şöyle sıralanıyor:


HP Algılayıcı Ağı: 32 akıllı algılayıcıdan gelen bilgilerin toplanmasıyla sunucunun termal faaliyeti otomatik olarak izleniyor. Algılayıcılar fanlar, bellek ve giriş/çıkış işleme gibi sistem bileşenlerini dinamik olarak düzenleyerek sistem soğutma işlemini ideal hale getiriyor ve verimliliği artırıyor.


Ortak Güç Yuvası Tasarımı: Müşterilerin dört ayrı güç kaynağı arasından kendilerine özel iş yüklerine uyum sağlayanı seçmelerini sağlayarak, gücün boşa kullanımının önlenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede müşteriler gerçek dünyadaki yapılandırmalarının çoğunda yüzde 90’dan fazla bir oranda verimlilik elde edebiliyorlar.


HP Dinamik Güç Sınırlama: Sunucular tarafından çekilen gücü dinamik olarak ayarlayarak ya da sınırlayarak veri merkezindeki güç ve soğutma kaynaklarını yeniden tahsis ediyor. Veri merkezi kapasitesini artırmak amacıyla müşteriler her sunucu için güç ihtiyaçlarını kesin bir şekilde tanımlayıp, kullanıma göre belirlenmiş bir sınır ayarlayarak, fazladan harcanan enerjiyi geri kazanabiliyorlar.


HP ProLiant Onboard Yönetim: Sunucu ayarlarını basitleştiriyor ve müşterilerin sunucu kapalı bile olsa herhangi bir konumdan sunucu sağlığını inceleyebilmelerini sağlıyor.


HP Insight Control Environment (ICE) Yönetim Konsolu: İlk kez HP ProLiant’larla birlikte sunulan ICE müşterilerin sunucu altyapısını yerinden ya da uzaktan izlemesini ve yönetebilmesini sağlayarak operasyonel maliyetleri her 100 kullanıcı için 48.000 dolara varan miktarlarda azaltıyor.


HP Virtual Connect Flex – 10 Ethernet Modülü: Endüstrinin ilk karşılıklı bağlantı teknolojisi olan Virtual Connect Flex dört ağ arabirim kartı bağlantısı üzerinden 10 Gigabit Ethernet ağında bant genişliği tahsis ediyor. Bu da ek ağ donanımı ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve müşterilerin ağ ekipmanı maliyetlerinde yüzde 55’e varan oranlarda tasarruf sağlamaları için sanal makine uygulaması gerçekleştirmelerini sağlıyor.


Nehalem Intel Xeon 5500 işlemciler ve Yeni HP Smart Array Modüler Denetleyiciler: HP ProLiant G6 önceki nesle kıyasla iki kat fazla bellek ve depolamanın yanı sıra genel performansta yüzde 100’lük bir artış sağlıyor. Sonuç olarak, müşteriler ihtiyaçlarını yarı sayıda sunucuyla karşılayabiliyorlar.


HP Sunucu Geçiş Paketi: Eski sunuculardan HP ProLiant G6’ya geçişi otomatikleştirerek yükseltim sürecini kolaylaştırıyor. Basit bir sihirbazın yönlendirdiği süreç sayesinde, işletim sistemleri, uygulamalar ve veriler bir sunucudan diğerine hatasız olarak aktarılıyor.


HP Proaktif Seçim: Kredili ve kullanımı kolay bir sistem olan Proaktif Seçim müşterilerin esnek bir önceden paketlenmiş seçenekler menüsünden kendilerine özel hizmet planı oluşturabilmelerini sağlıyor. Ön ödemeli arama kartlarına benzer şekilde, müşteriler HP uzmanları tarafından sunulan hizmetleri ve eğitimleri almak için hacme dayalı indirimli krediler satın alabiliyorlar.


HP Finansal Hizmetler: HP ProLiant G6 sunucu portföyü için proje bazlı yüzde sıfır finansman dahil esnek finansman seçenekleri sunuyor. Ayrıca HP, müşterilerine Sat Kirala Hizmetiyle mevcut varlıklarının satılıp sonra tekrar kiralanmasıyla nakit elde etmelerine yardımcı oluyor.


Detaylı bilgi için: www.hp.com.tr

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun