Güvenlik 04 TEMMUZ 2012 / 16:23

Hint deniz kuvvetlerine net saldırı

Hindistan Deniz Kuvvetleri, şüpheli bir haklama saldırısını soruşturuyor.BBC News haberine göre, stratejik ve ticari varlıkların korunması da dahil olmak üzere, Hindistan’ın doğu sınırlarının güvenliğinde önemli bir rolü olan Doğu Bölgesi Deniz Kuvvetleri’ndeki bilgisayarlara malware sızdı.

The Indian Express’in yayınladığı rapordaysa, virüs internete bağlı olmayan bilgisayarlardan veri topladı ve bunları Çin’deki IP adreslerine gönderdi. Buna karşılık, güvenlik şirketi Sophos’a göre bu, haklayıcıların Çin’de olduğu anlamına gelmiyor. İngiltere’deki Çin Konsolosluğu da konuyla ilgili bir yorum yapmadı.

Bilginin virüslü USB sürücülerle toplanmış olabileceği bildirilirken, malware’in bundan sonra sürücülerde gizli bir klasör yarattığı ve burada dokümanları tuttuğu sanılıyor. Sonuçta sürücü internete bağlı bir bilgisayara takıldığında, dosyaları da spesifik IP adreslerine gönderiyordu.

Bu IP adreslerinin izinin Çin’e gittiği belirtilmesine rağmen, Sophos yetkilisi Graham Cluley’e göre, bu gibi detaylarda boğulmamak gerekiyor. Zira haklamanın izinden Çin’deki IP adreslerine varılsa bile, bu, haklamaların arkasında Çinli haklayıcılar olduğu anlamına gelmez. Cluley’e göre saldırıların arkasında kim olduğunu kanıtlamak zor. Çünkü haklayıcılar dünyanın öbür tarafına bilgisayar kaçırabilir ve kirli işlerini böylece yapabilir. Bu yüzden, dumanı tüten bir tabancayı kanıt olarak almak, internet saldırıların arkasında kim olduğunu saptamaya yetmez.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun