Güvenlik 28 EYLÜL 2015 / 13:02

Her gün 50 binden fazla numara engelleniyor

Türkiye’de 600 binden fazla istenmeyen numara olduğunu belirten Truecaller, her gün 2 milyon kullanıcısına gelen 50 bin spam arama ve kısa mesajı engelliyor.Ülkemizde gerek pazarlamacılardan, gerekse dolandırıcılardan gelen istenmeyen çağrılar tüketiciler için büyük sorun oluşturuyor. Türkiye’de kullanıcı topluluğu tarafından bildirilmiş 600 bin istenmeyen telefon numarası tespit eden Truecaller, bu konuda tüm telefon kullanıcılarına yardımcı oluyor.

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında 6563 numaralı Kanun’a göre firmalar artık kullanıcının doğrudan izni olmadan hiçbir elektronik ortamda pazarlama faaliyeti yürütemiyorlar. Ancak birçok firma kanunu göz ardı edip telefon üzerinden doğrudan pazarlama faaliyetlerine devam ediyor. Reklam içerikli anons kayıtları ve sahibi bilinmeyen numaralardan atılan kısa mesajlar hemen her gün kullanıcıların telefonlarına geliyor.

Türkiye’de 2 milyon, dünya çapında 150 milyon kullanıcı tarafından desteklenen Truecaller veritabanı, gelen arama veya kısa mesajların istenmeyen bir numara olup olmadığını hem kendi algoritmalarını hem de kullanıcı kitlesinin geri bildirimlerini kullanarak belirliyor. 2 milyar telefon kaydı barındıran veri tabanını kullanan Truecaller, böylece istenmeyen bir numaradan çağrı geldiğinde, çağrının spam olup olmadığını anında telefon ekranında gösterebiliyor. Kullanıcılar isterse telefonlarını açmayacakları veya meşgul sinyali verebilecekleri gibi, uygulamanın ayarlarından istenmeyen numaraların otomatik olarak engellenmesini de seçebiliyorlar. Truemessenger uygulaması ise, gelen çağrılar için geçerli olan tüm bu işlevleri kısa mesajlar için uyguluyor. Böylece kullanıcılar bir daha istenmeyen bir numara tarafından rahatsız edilmeden cep telefonlarını kullanabiliyorlar. Eğer Truecaller’ın veritabanında olmayan yeni bir numara ile karşılaşılırsa her kullanıcı bu numarayı Truecaller’a istenmeyen bir numara olarak raporlayabiliyor ve kendi engellenen numaralar listesine otomatik kaydedebiliyor.

Kullanıcılar istenmeyen bir numarayı her zaman engellemek istemeyebiliyorlar. Pazarlama departmanı sürekli telefon açıp paket satmaya çalışmak ile mimlenmiş ve spam olarak bildirilmiş bir çağrı merkezinden gerçekten önemli bir telefon bekleyebiliyorlar. Neyse ki Truecaller bu duruma da çok basit bir çözüm bulmuş. Kullanıcılar istenmeyen bir numaranın kime ait olduğunu doğrudan cep telefonlarındaki arama ekranında her zaman görebiliyorlar. Böylece kullanıcı spam olmasına karşın cevaplamak istediği bir numarayı kaçırmamış oluyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun