Güvenlik 16 MAYIS 2011 / 11:08

Her 44 saniyede bir kişi kandırılıyor

ESET, Nisan ayı Dünya Tehdit Raporunu açıkladı. Mayıs ayının ilk haftasını da değerlendiren rapora göre bu dönemin en popüler virüs yayma yöntemi Libya’yı konu alan e-postalar ve Usame Bin Ladin’in ölüm haberleri oldu.ESET araştırmacıları, özellikle Libya Devlet Fonlarını konu alan bir e-postanın her 44 saniyede, yeni bir bilgisayarda açıldığını ve böylece virüslerin bilgisayara bulaşmasına neden olduğunu aktardı.

Libya’daki savaş son birkaç haftadır sanal suçluların gündeminde. ESET araştırmacıları, kullanıcılara para kaybettiren Nijerya kaynaklı e-posta dolandırıcılıklarını tespit etti. Son dönemde yine Nijerya kaynaklı ve Libya Devlet Fonlarını konu alan bir e-postanın dolaştığı bildirilirken, bu tip zararlı dolaşımları takip eden 419hell.com adlı siteye göre her 44 saniyede, bir kullanıcı bu dolandırıcılığa kanıyor.

Yüzlerce sahte site çıkıyor

Usame Bin Ladin’in ölüm haberleri de virüslerin yayılması için kullanılıyor. Binlerce insanın Bin Ladin’in ile ilgili resim ve videoları araması “Kara Şapkalı” (black hat) arama motoru optimizasyonunu da tavana vurdurdu. Arama motorlarının sonuçlarında yüzlerce sahte site ön plana çıkmaya başladı. ESET Araştırmacılarından Aryeh Goretsky’ye göre, bu gibi suç faaliyetleri normal hale gelmiş olsa da iyice otomatize edilmiş durumda ve arama faaliyetlerinin artması zararlı yazılımın yayılmasını da arttırdı.

Dev ülke Facebook

Zararlı yazılım çeteleri dünya çapında Bin Ladin’in ölümü üzerine yoğunlaşırken aynı zamanda Facebook üzerinde de gelişen faaliyetler biliniyor. Neden olduğunu anlamak zor değil. Yüz milyonlara varan nüfusu ile Facebook’un bir ülke olduğu varsayılırsa Çin ve Hindistan’ın ardından 3. büyük ülke. Latin Amerika’daki araştırmacıların bildirdiğine göre sanal âlemdeki suçlular Facebook’un güvenlik önlemlerini aşmak için çeşitli sosyal mühendislik tehditleri kullanıyor. Bunlardan bir tanesi de kullanıcıyı kandırarak bulaşıcı bir JavaScript kodunu kopyalayarak adres çubuğuna yapıştırmasını sağlamak.