Güvenlik 08 HAZİRAN 2011 / 15:31

Helyum Bilişim Bakü’de bölge ofisi açacak

Yeni markası Trend Micro ile tüm Türk Cumhuriyetlerinde distribütör olan Helyum Bilişim, Türkiye bölge ofislerinden sonra şimdi Bakü’de bir bölge ofisi açmaya hazırlanıyor.

[caption id="attachment_27690" align="alignnone" width="455" caption="Helyum Bilişim Genel Müdürü Murat Göçe"][/caption]

Bölgede fizibilite çalışmaları yapmaya ve dağıtım kanallarını oluşturmaya başlayan Helyum Bilişim, ilk dağıtıcısını da Kür Bilgisayar olarak belirledi.

9 milyon nüfusa sahip olan ve gelir kaynaklarının çoğunu petrolden elde eden Azerbaycan’ın tercih sebebi olmasının pek çok nedeni var. Özellikle eğitime ağırlık veren Azerbaycan’da, 60’ın üzerinde üniversite bulunuyor ve eğitimde teknoloji kullanımına fazlasıyla önem veriliyor. Teknolojik olarak halkın bilinçlenmesi ve eğitimde tamamen teknolojik ürünlerin kullanılması konusunu devletin öncelikli işleri arasında sayan bölgede, ülke genelinde fiber optik kablolar döşenmeye başlandı.

Azerbaycan'da yaklaşık olarak 1.2 milyon kişinin bilgisayar ve internet kullandığı düşünülüyor. Bölgede bir adet bilgisayar fabrikası mevcut ve sipariş üzerine üretim yapıyor, fabrikadaki ürünlerin çoğunu ise devlet alıyor.

Ülkede antivirüs kullanım oranı yüzde 30

Bölgede antivirus kullanıcıları bilgisayar kullanıcılarının yüzde 30’una karşılık geliyor. Bu oranı yükseltmek ve güvenlik çözümleriyle ilgili bilinçlenmenin arttırılması amacıyla İlk etapta Trend Micro güvenlik ürünleri üzerine yoğunlaşacağını açıklayan Helyum Bilişim’in bölgede gerçekleştireceği projelerin çoğu devlet tarafından yapılması kararlaştırılmış olan projelerden oluşuyor.

Şirket, güvenlik çözüm projeleri dışında, üniversitelerde “her öğrenciye bir PC” kampanyasına dahil olacak ve üniversitenin network projesi, sistem kurulumu, yapının güvenli hale getirilmesi için gerekli ürünlerin tespiti ve konumlandırılması için de çalışmalar yapacak. Bütün bu çalışmalar ile ilgili Azerbaycan İletişim ve Enformasyon, Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlıkları, üniversite rektörleri ve önde gelen şirket yöneticileri ile görüşmelerini tamamlayan Helyum Bilişim, önümüzdeki günlerde daha çok adından bahsettireceğe benziyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun