Güvenlik 11 AĞUSTOS 2011 / 10:48

Harry Potter’ın sihri hafif kalır!

Harry Potter’ın sihri bile bunun yanında hafif kalır!

Siber dolandırıcılar, Harry Potter’ın daha önce görülmemiş hikayelerinin paylaşılacağı Pottermore internet sitesi için sahte hesaplar üreterek para kazanıyor.JK Rowling, Pottermore aracılığıyla daha fazla hikayeyi ve Harry Potter dünyasının arka planını meraklılarıyla paylaşacak. Pottermore resmi olarak ekim ayında açılacak. Ama dolandırıcılar, hayranlara erken erişim imkanı sunduğu iddiasıyla siteye erişim için şimdiden sahte hesaplar satıyor. Dolandırıcılar ayrıca arama motoru hilelerini kullanarak, Potter hayranlarını virüs ve diğer kötü programlarla dolu sitelere yönlendiriyorlar.

Bu hileyi keşfeden ise güvenlik uzmanı Chris Boyd oldu. Bu hile büyük ölçüde de Pottermore web sitesine erken erişim etrafında dönüyor. Sitenin halka açılışı ekim ayında olacak. Ama daha erken, beta döneminde erişim hakkı da Pottermore sitesinde düzenlenecek bir yarışmada en hızlı olabilenlere verilecek. Yarışma 31 Temmuz-6 Ağustos arasında her gün düzenlenecek ve böylece yaklaşık bir milyon beta hesap verilecek.

Düzenbazlar ise insanlara bu yarışma için kayıt yaptırma fırsatı sunuyor ve bu kişilerin kişisel bilgilerini ediniyor. Boyd’un keşfettiği bir diğer hile de, bazı düzenbazların eBay’de 100 dolara Pottermore hesabı olduğunu iddia ettikleri verileri satmaları. Bu bilgilerin büyük bir bölümü sahte olsa da, bazılarını da, Pottermore için birden fazla hesap oluşturan ‘gerçek’ Potter hayranları sunuyor.

[caption id="attachment_32401" align="alignnone" width="455" caption="JK Rowling"][/caption]

Bu arada, Pottermore internet sitesi yöneticileri hesapların el değiştirmesini fark etti ve bu uygulama ile ilgili hemen bir uyarıda da bulundu. Pottermore yöneticileri bir blog mesajında, kullanım koşulları uyarınca hesap satın almanın ve satmanın yasak olduğu bilgisini paylaştı ve “Online satılan Pottermore hesaplarını silme hakkımız var” hatırlatmasını yaptı.

Pottermore’a başarıyla giriş yapan kişilerin videoları YouTube’da yerini aldı. Ama Boyd’a göre bunların büyük bir bölümü üyelik gerektiren pazarlama hileleri içeriyor. Anketleri dolduranların ödülü, bir program yüklemesi oluyor ve bunlar da tamamen ya malware ya da adware ile dolu oluyor.

Düzenbazların bir hilesi de Pottermore ile bağlantılı arama motoru sonuçları. Arama yapanlar böylece Pottermore yerine kötü niyetli programlarla dolu internet sitelerine yönlendiriliyor. Boyd’un bulduğu sitelerden bu tarz sitelerden biri, PC’deki virüsleri bulduğunu iddia eden ve aslında olmayan bir problemi silmek için para isteyen sahte bir güvenlik yazılımı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun