Güvenlik 09 ARALIK 2010 / 13:05

Hangi şirket Alevilerden tepki gördü?

Alevi derneğinden cep telefonu sözlüklerinde ayrımcılık yapılıyor iddiası.

Alevi derneğinden cep telefonu sözlüklerinde ayrımcılık yapılıyor iddiası.


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Samsung cep telefonlarında bulunan sözlük uygulamasında ensest sözcüğünün Türkçe karşılığının akraba ile zina, kızılbaşlık olarak verildiğini belirterek, "Şirketi düzeltme yapmaya ve Alevi toplumundan özür dilemeye çağırıyoruz" dedi.

Fevzi Gümüş'ün açıklaması şu şekilde: "Piyasada çokça satışı bulunan Samsung cep telefonlarının yeni modellerinde menüler arasında sözlük bölümü uygulaması bulunmaktadır. 'Collins Co Built Dictionary Of English Harper: 2009: Turkish-English/English-Turkish' adlı sözlükten alındığı anlaşılan, Diotek firması tarafından mobil uygulaması ve Berlitz Digital firması tarafından yazılımı yapılan bu sözlükte 'in-cest'-'ensest' sözcüğünün Türkçe karşılığı 'akraba ile zina, kızılbaşlık' olarak verilmektedir. Günlük hayatta çokça kullanılan Samsung Cep telefonlarında alenen ve yaygın bir şekilde Alevilere ve Aleviliğe hakaret ve iftiralarda bulunulmaktadır. Sözlüğün yazarı, yayıncısı, digital ortama çeken, mobil uygulama haline getiren ve dahası cep telefonu uygulamasını kullanan firmaları, yazarları çarpık, ayrımcı ve ötekileştiren tutumu nedeniyle bir kez daha kınıyor, bu ifadelerin yer aldığı sözlüğün, uygulamaların, cep telefonlarının satışının durdurulmasını, dahası piyasada var olan dağıtımının değiştirilmesini istiyoruz. Aksi takdirde bu ve benzeri iftira ve karalama içeren yayınların, sözlüklerin, cep telefonlarının satın alınmaması konusunda etkili ve yaygın kampanya başlatılacak ve yasal yollara başvurulacaktır."

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun