Güvenlik 30 HAZİRAN 2016 / 14:13

Halka açık kablosuz ağlarda güvenlik tehlikesi

Siber güvenlik şirketi Comodo, halka açık şifresiz wi-fi erişim noktalarında meydana gelebilecek siber güvenlik tehlikelerine karşı kullanıcıları uyardı.

Comodo EMEA Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan yardımcısı Erdem Eriş, siber suçluların futbol, basketbol gibi çok geniş kitleleri ilgilendiren turnuvalarda hizmete açılan halka açık kablosuz ağ bağlantılarının önemli güvenlik sorunlarına neden olabileceğine dikkat çekti. Erdem Eriş şunları söyledi: “Bu gibi turnuvalar sırasında siber korsanlar tarafından herkesin kullanabileceği şifresiz ve dolandırıcılığa yönelik wi-fi erişim noktaları açılıyor. Hackerlar, maç heyecanından prim yapma çabasıyla insanları akıllı telefonları başta olmak üzere tüm mobil cihazlarıyla bu dolandırıcı erişim noktalarına bağlanmaya ikna edip verilerini ele geçirmeye çalışıyorlar”.

Siber suçlular spor müsabakaları gibi büyük etkinlikleri kendi zararlı yazılımlarını yaymak için kullanıyorlar. Bu gibi etkinliklerde bolca sosyal medya paylaşımı yapmak için internet ihtiyacı duyan kullanıcıları yanıltmak amacıyla sahte wi-fi istasyonları kuruyorlar. Bu bağlantıları kullananların yaptıkları tüm işlemleri görüp tüm bilgilerini çalıyorlar. 
 
ETİKETLER : Comodo Erdem Eriş