Güvenlik 05 AĞUSTOS 2011 / 10:50

Haklayıcılar Subaru Outback’i uzaktan çalıştırdı

Yöntem ve amaç değiştiren haklayıcılar artık kendini kanıtlama peşinde. Şimdi hedefte otomotiv sektörü olabilir.Dünyada ‘haklama’ kavramı kabuk değiştirirken saldırıların yöntem ve hedefleri de sürekli olarak değişiyor. Yeni arayışlar içerisine girebileceği öngörülen saldırganların otomotiv sektöründeki açıkları kullanmaya başladıkları haberleri geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen ‘Black Hat Technical Security Conference’ (Black Hat Teknik Güvenlik Konferansı) internet ve ağ konusunda uzman birçok profesyoneli bir araya getirdi. Burada boy gösteren iSec Partners çalışanı iki kişi Subaru Outback’i akıllı telefonlarıyla haklayarak motorunu çalıştırdı.

Saldırıların yeni hedefleri konusunda uyaran ve ismi açıklanmayan haklayıcılar, Android tabanlı telefonlarını ve GSM şebekesini sunucudan araca uzanan kablosuz ağır kırmak için kullanan haklayıcılar bu işin nereye kadar uzanabileceği konusunda da fikir verdi.

Buna göre bir otomobili uzaktan çalıştırabiliyor olmak asıl tehlike değil. A-GPS yön bulma cihazları; 3G güvenlik kameraları, SCADA algılayıcılar, kentlerdeki trafik kontrol sistemleri, ev otomasyon sistemleri, enerji üretim merkezleri ve barajlar bu yöntemle saldırılabilecek hedefler haline geliyor.