Güvenlik 05 AĞUSTOS 2011 / 10:50

Haklayıcılar Subaru Outback’i uzaktan çalıştırdı

Yöntem ve amaç değiştiren haklayıcılar artık kendini kanıtlama peşinde. Şimdi hedefte otomotiv sektörü olabilir.Dünyada ‘haklama’ kavramı kabuk değiştirirken saldırıların yöntem ve hedefleri de sürekli olarak değişiyor. Yeni arayışlar içerisine girebileceği öngörülen saldırganların otomotiv sektöründeki açıkları kullanmaya başladıkları haberleri geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen ‘Black Hat Technical Security Conference’ (Black Hat Teknik Güvenlik Konferansı) internet ve ağ konusunda uzman birçok profesyoneli bir araya getirdi. Burada boy gösteren iSec Partners çalışanı iki kişi Subaru Outback’i akıllı telefonlarıyla haklayarak motorunu çalıştırdı.

Saldırıların yeni hedefleri konusunda uyaran ve ismi açıklanmayan haklayıcılar, Android tabanlı telefonlarını ve GSM şebekesini sunucudan araca uzanan kablosuz ağır kırmak için kullanan haklayıcılar bu işin nereye kadar uzanabileceği konusunda da fikir verdi.

Buna göre bir otomobili uzaktan çalıştırabiliyor olmak asıl tehlike değil. A-GPS yön bulma cihazları; 3G güvenlik kameraları, SCADA algılayıcılar, kentlerdeki trafik kontrol sistemleri, ev otomasyon sistemleri, enerji üretim merkezleri ve barajlar bu yöntemle saldırılabilecek hedefler haline geliyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun