Güvenlik 12 AĞUSTOS 2011 / 15:29

Haklayıcılar borsaya da saldırdı

Hong Kong borsasında işlem gören yedi hissede işlemler, bir haklama saldırısının ardından durduruldu.Şirket bilgilerini işlemcilere ileten ve borsanın yürüttüğü bir siteden yapılan saldırı sonrası site kapatıldı, söz konusu yedi şirkette işlem de, söz konusu internet sitesinden açıklamaların yapılabilmesi için yarım gün durduruldu.

BBC News haberine göre, işlemleri durdurulan şirketler arasında HSBC, Cathay Pacific, Chine Power International ve Hong Kong Borsası’nın kendisi de yer alıyordu. Hang Seng borsasını işleten HKEC, bu kötü niyetli saldırının ardından, şimdi saldırının sebeplerini ve haklayıcıların bu saldırıdan ne elde etmek istediğini anlama çabasında.

Bu saldırının ardından siteye erişilemedi. Ama siteyi veriye boğan bu saldırının tek amacının siteyi erişilemez kılmak mı olduğu, yoksa haklayıcıların bilgilere erişim imkanı mı sağlamayı hedeflediği bilinmiyor.

Bundan önce de benzer saldırılar olmuştu

HKEC saldırıyı soruştururken, siteye erişimin Perşembe günü de hata vermesi halinde, açıklamaların Hang Seng’in bülten yapısından yapılacağını bildirdi. Fiyat duyarlı açıklamalardan biri de, HSBC’nin ABD kredi kartı kolunun satışı, bir diğeri de Cathy Pacific’in açıkladığı yarıyıl sonuçlarıydı.

Ayrıca yedi hissede işlemlerin durdurulması da kaldırılabilecek. Bu hisseler, aynı zamanda Hang Seng endeksinin en büyük hisseleri arasında yer alıyor. Öte yandan, Hong Kong borsalarınca yönetilen diğer sistemlerin hiçbiri saldırıya uğramadı ve hisse senedi ve türev piyasaları da normal biçimde işledi.

Hong Kong borsası, haklayıcıların hedef aldığı birçok borsadan sadece biri oldu. Bundan önce Ağustos başında Zimbabwe borsası, Şubat ayında da ABD Nasdaq borsaları siber saldırganların hedefi olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun