Güvenlik 30 HAZİRAN 2011 / 11:37

Haklayıcılar askeri siteden bilgi çaldı

ABD’nin milli ve uluslararası güvenlik haberlerini yayınlayan ve güvenliğiyle ön plana çıkan DefenseNews adlı site hack’lendi.

 

Kötü amaçlı kullanıcılar bu sıralar sadece oyun ağlarına dadanmadı. Bir grup haklayıcı, ABD’de güvenlik konusunda iddialı bir askeri haber sitesi olan DefenseNews.com’u ağına düşürdü ve kayıtlı kullanıcıların isimlerini ve e-posta adreslerini ele geçirdi.

İşin kötü yanı sitenin kayıtlı kullanıcıları arasında hala askeri görevli olan ve eskiden orduya hizmet vermiş kişilerin de olması. Bunun yanı sıra savunma uzmanları gibi birçok donanımlı kişinin bilgileri de çalınanlar arasında.

Sadece bu site değil, Military Times ve Federal Times gibi yayınların da sahibi olan Gannett Government Media tarafından açıklanan izinsiz giriş, kayıtlı birçok kullanıcıyı etkilemiş gibi görünüyor. Çünkü tam isimler ve e-posta adreslerinin yanı sıra hesap şifresi ve en önemlisi de kişinin rütbe ve görev bilgilerinin de çalınmış olabileceğinden kuşku duyuluyor.

"Şifrelerinizi değiştirin"

Gannett’ın kullanıcılara tavsiyesi şifrelerini değiştirmeleri yönünde. Hatta yayıncı şirket bu e-posta adresleri kullanılarak giriş yapılan başka hesapların şifrelerinin de değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Güvenlik uzmanları, siteye Haziran’ın 7’sinde düzenlenmiş olabileceğini belirttikleri saldırının sadece siteyi çökertmek için mi, yoksa bilgileri ele geçirmek için mi gerçekleştirilmiş olduğunu belkirlemenin çok zor olduğunu düşünüyor.

(ed: Geçtiğimiz ay PlayStation ağına düzenlenen saldırılarda da aynı durum vardı. Kimse bilgilerin tam olarak çalınmış olduğunu doğrulayamadı. Sadece kredi kartı bilgilerinin ‘çalınmış olabileceği’ belirtilmişti.)
ETİKETLER : askeri defensenews gannet USA
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun