Güvenlik 27 HAZİRAN 2011 / 11:43

Hacktivist grup LulzSec dağıldı

Son dönemde birçok önemli bilgisayar sitesine saldırılar düzenleyen LulzSec, dağılma kararı aldığını açıkladı. Konuyla ilgili açıklama grubun Twitter hesabından geldi.Bir dosya paylaşım sitesinde yapılan açıklamaya göre ise grup, planlanmış 50 günlük gezinti süresinin bittiğini bildirdi. Grup; Sony ve Nintento gibi şirketlere yönelik düzenlenen saldırıları üstlenmişti. Siber saldırıların hedefinde Fox ve PBS, CIA ve ABD Senatosu da yer almıştı. Grup son olarak, Arizona polis gücü ve ABD telekom devi AT&T’den elde edilmiş gizli bilgiler de dahil olmak üzere bir dizi dokümanı da açıklamıştı.

Uzmanlara göre, LulzSec’in bu yaptığı son açıklama, grup üyelerinin rahatsızlığının bir işareti olabilir. Bu rahatsızlığın sebebi ise grupla bağlantısı olduğu iddiasıyla bir İngiliz gencin tutuklanmasını da kapsayan son polis soruşturmaları ve rakip haklayıcıların da onları ortaya çıkartma yönünde sarf ettikleri çaba. Grup üyelerinin kimlikleri hala belirsizliğini koruyor ve bu açıklamayı doğrulamak için doğrudan grup üyeleriyle bağlantı kurmak da mümkün olmadı.

Grup açıklamasında, “Altı kişilik ekibimiz size mutlu bir 2011 diler. Son sözlerin ardından, iyi yolculuklar demenin zamanı geldi. Planladığımız 50 günlük gezimiz sona erdi ve şimdi yolumuza gitmeliyiz, korkuyu, inkarı, mutluluğu, onaylamayı, reddi, taklidi, utancı, düşüncesizliği, kıskançlığı, nefreti, hatta sevgiyi arkamızda bırakarak…”

Grup hareketin devam etmesini istiyor

Ama LulzSec, destekçilerine yola deva çağrısında da bulundu ve “Umarız, dileriz, hatta yalvarırız ki, bu hareket kendini biz olmadan devam edebilecek bir devrime dönüştürsün. Lütfen durmayın. Birlikte ortak muhaliflerimizi bastırabiliriz ve kendimizi, hak ettiğimiz güç ve özgürlükle donatabiliriz” dedi.

Grup daha önce BBC’nin Newsnight programına katılmış ve kuralları yazan yükseklerdekilere darbe vurmak istediklerini belirtmiş, online bir soru-cevap bölümünde de Whirlpool ismiyle tanınan haklayıcı kendini ‘Lulz gemisinin kaptanı’ olarak tanımlamıştı.

Whirlpool, haklayıcılığa ‘lulz’un siber argosu olan ‘gülmek’ için başladıklarını, ama bunun zamanda gelişerek ‘politik açıdan destek bulan etik haklama’ haline dönüştüğünü söylemişti.

Geçtiğimiz Cuma günü Associated Press ile yapılan bir röportajda da bir LulzSec üyesi, grubun dünyanın dört bir yanından en az 5 gigabayt büyüklüğünde ‘hükümet ve yasa uygulayıcıların verilerine’ sahip olduğunu, üç hafta içinde de bunları kamuoyuna açıklamayı planladıklarını açıklamıştı. Scotland Yard ve FBI’ın LulzSec’e karşı ortak düzenlediği bir operasyonda ele geçirilen Essex’te 19 yaşındaki Ryan Cleary, İngiliz Ciddi Organize Suç Ajansı’nın internet sitesini haklamakla suçlanmıştı.
ETİKETLER : anonymous haceker lulzsec
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun