Güvenlik 28 TEMMUZ 2011 / 13:55

Hacker saldırısı: 35 milyon kimlik bilgisi çalındı!

Hacker saldırısı: 35 milyon kimlik bilgisi çalındı!

Çin’e kayıtlı internet adresi kullanan hackerlar, Güney Kore’nin en büyük sitelerine sızdı ve 35 milyon kullanıcının kişisel bilgisini çaldı. Ülkenin toplam nüfusunun 48,6 milyon olduğunu hatırlatalım.Güney Kore resmi ajansından yapılan açıklamaya göre, Çin üzerine adreslenmiş bilgisayarlardan yapılan saldırıyla ülkenin en büyük sitelerine sızıldı ve ülke nüfusunun yüzde 70’e yakınının bilgisini çaldı.

Popüler internet ve sosyal medya siteleri Nate ve Cyworld’de bulunan 35 milyon kullanıcı bilgisi hackerların eline geçti. Arama motoru olan Nate’in 25 milyon kullanıcısı bulunurken sosyal ağ Cyworld’ün 33 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu arada hatırlatalım Güney Kore’nin nüfusu yaklaşık 48,6 milyon kişiden oluşuyor.

İki siteden toplam 35 milyon kullanıcının ismi, web ID’si, telefon numaraları, e-posta adresleri ve yaşadıkları yerlerin adresinin sızdığı açıklandı.

Ülke tarihinin en büyük saldırısının arkasında kimin olduğu henüz bilinmiyor. Güney Kore halkının yüzde 90’ı internete bağlı yaşıyor. Ayrıca ülkede, Çin ile Kuzey Kore’den gelebilecek siber saldırılara karşı önlemler alındığı da biliniyor.