Güvenlik 18 AĞUSTOS 2011 / 14:06

Hacker’ın bilgisayarını çaldı, yakayı ele verdi

Londra’da yaşanan yağma olayları sırasında evinden bilgisayarı çalınan hacker, hırsızın adresi ve tüm kimlik bilgilerini kolaylıkla polise bildirerek bilgisayarını geri aldı.Geçtiğimiz hafta tüm Londra’yı saran infial sırasında çokça hırsızlık olayı yaşandı. Bu olayların birinde tek bir bilgisayar çalan adam baltayı taşa vurdu.

Eski FBI ve Nasa çalışanı olan BT güvenlik uzmanı Greg Martin önceki akşam evine geldiğinde ortalığın dağıldığını ve MacBook Pro dizüstü bilgisayarının çalındığını gördü. Bir güvenlik internet günlüğü de olan Martin, daha önce bilgisayarına açık kodlu takip yazılımı Prey’i yüklemişti. Bu bedava yazılım telefon ya da dizüstü bilgisayarların kayıp ya da çalınması durumunda takip edilmesini sağlıyor.

Martin’in kendi ifadesine göre, hırsız dizüstü bilgisayara giriş yaptığında kendisine bir e-posta geldi. Martin daha sonra hırsızın iki saat kadar internette gezindiğini gördü. Hırsızın adını, okulunu, adresini, IP adresini, internet servis sağlayıcısını, kablosuz ağ bağlantı noktasını ve Facebook kimlik numarasını ele geçirdi.

Bu bilgileri Londra polisine bildiren Martin, 18 yaşında olduğu anlaşılan hırsızı yakalattı ve bilgisayarına kavuştu. Görünen o ki, bugünlerde hırsızlık yapmak bile zor. Zira gelişmiş takip sistemleriyle çalınan bir bilgisayar parçalanmaya götürülmüyorsa pek bir işe yaramıyor.

Hacker’ın kullandığı yazılıma göz atmak için http://preyproject.com/ adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : FBI hacker macbook pro nasa Prey
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun