Güvenlik 02 EYLÜL 2015 / 08:47

Günümüzün tehlikesi: Siber dolandırıcılık

İnternetin iş ve kişisel yaşamımızdaki kullanımın artması ile siber dolandırıcılıktaki gelişmeler de hız kazandı.

Siber dolandırıcılar spam olarak adlandırılan istenmeyen e-postalardan, kullanıcıların kişisel ve finansal bilgilerini ele geçirmeye yönelik kimlik avcılığı saldırılarına kadar farklı siber saldırı yöntemleri kullanarak milyarlarca dolar çalıyorlar. Bir sabah bilgisayarınızı açtığınızda “beni oku” dosyası ile karşılaşıp verilerinizin sadece şifreleyen tarafından geri getirilebilecek şekilde şifrelendiğini, sisteminizi geri getirmek isterseniz 1000 $– 5000$ arası ya da çok daha fazlası bir bedel talep edildiğini görebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi esareti altına alan, yüksek kullanım bedeli içeren sahte e-faturalarla kullanıcıların şaşırtılarak sahte faturanın indirilmesi ile cihazlara bulaşan Cryptolocker saldırısı bu yıl da devam ederek iş süreçlerinde aksamalar ve itibar kaybının yanı sıra kurum bilgilerinin açığa çıkması ve maddi kayıplara da neden olmaya devam ediyor.

2007 yılından bu yana botnet ve fidye yazılımlar (ransomware) kullanılarak organize siber dolandırıcıların 70 milyon dolardan fazla kazanç sağladığı tahmin ediliyor. Ayrıca gündemdeki olayları kullanarak sahte mesajlarla kişisel bilgilerin ele geçirilmesi ya da sahte yardım ve bağış kampanyası gibi dolandırıcılık faaliyetleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor.

Vizyon Arge Proje Geliştirme Mühendisi Sibel Kocakuş Şengün konuyla ilgili şunları söyledi. “Saldırılardan teknik önlemlerle korunmanın yanı sıra kullanıcıların siber saldırılar ve dolandırıcılık konusunda da bilinçli olmaları gerekiyor. Çalışanların sık sık şüpheli siteler ya da güvenilmeyen kaynaklardan gelen e-postalar konusunda uyarılması, en ufak bir şüphe halinde kişisel bilgilerin girilmemesi, ortak kullanım sağlanan Wi-Fi ağları kullanılırken kritik bilgilerin girilmemesi gibi kullanıcı bilincine dayanan önlemlerle siber dolandırıcılardan gelen tehditlere karşı korunma sağlanabilir” diye ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun