Güvenlik 22 MART 2013 / 10:52

Güney Kore siber saldırısının arkasında kim var?

Güney Kore’deki bazı banka ve medya kuruluşlarına gerçekleşen saldırının arkasından son dönemde ABD’ye yapılan siber saldırılarla gündeme gelen Çin çıktı. Kore Haberleşme Komisyonu tarafından yapılan ilk analizlerde, Çinli bir internet adresinin, Nonghyup bankasının bilgisayar sistemleri sunucusunda 'zararlı kod' oluşturduğu tespit edildi. Yetkililer, bilgisayar korsanlarının altı kurumdaki bilgisayar ağlarına yönelik virüsün Çin'deki adreslerden gönderildiğini belirtti.

Güney Kore Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu'ndan Park Jae-moon konuyu şu şekilde değerlendirdi:
"Kimliği belirsiz bilgisayar korsanları saldırıya uğrayan kurumlarla iletişimi Çin'deki IP adresleri üzerinden kurup virüs yaydı. Bu aşamada saldırının nereden kaynaklandığını bulmak için elimizden geleni yapıyoruz."

Bu açıklamalara karşın, bazı yetkililer saldırıların Kuzey Kore’den geldiğine inanıyorlar. Özellikle son dönemde tekrardan iki ülke arasındaki ilişiklerin gerginleşmesi bu iddiaları güçlendiriyor. Bunun yanı sıra Kuzey Kore'nin siber saldırılarını gizleyebilmek için sıklıkla Çin'deki IP adreslerini kullanma ihtimali de yetkililerin iddialarını destekler nitelikte.

Son dönemde özellikle ABD ile siber savaşa karşı ortak hareket etme kararı alan Çin’in bu iddialara karşı ne tarz bir tutum takınacağını ilerleyen günler gösterecek.

Daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun