Güvenlik 04 MART 2011 / 17:32

Güney Kore saldırılarla karşı karşıya

Güney Kore, ülkenin önde gelen web sitelerini hedefleyen bir dizi siber saldırı ile karşılaştı. Bakanlıklar, Ulusal Meclis, askeri merkezler, Kore’deki ABD Güçleri ve önde gelen bankalar bu saldırıların hedefi oldu.

BBC News’ın haberine göre genel kanı; saldırganların ‘kişiler- arası’ dosya paylaşım sitelerine yerleştirilen bir kötü niyetli yazılımla harekete geçtiği yönünde. Bu saldırılar, 2009 Temmuz’unda Güney Kore internet sitelerini hedefleyenlerle benzer özelliklere sahip. 29 kurum, bir siteyi çökmesine neden olacak kadar çok veriyle yükleyen DDoS (distributed denial of service) saldırılarından etkilendi.Ülkenin finansal düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu’nun web sitesi aşırı yüklenme sebebiyle  kapanmak zorunda kalırken bir online borsa işlem sistemi de bir süre kullanılamaz hale geldi. Ama her ikisi de, hükümet kaynaklarına göre, kısa zamanda toparlandı.Başkanlık ofisinden bir yetkili de, “Bir DDoS saldırısı oldu, ama bir hasar olmadı” açıklamasını yaptı. Güney Koreli güvenlik firması AhnLab’ın tahminlerine göre 11 bine yakın kişisel bilgisayar bu yazılımdan etkilendi. Şirket PC’leri temizlemek için ücretsiz yazılım dağıttığını açıkladı.Ulusal Polis Ajansı’na göreyse Güney Kore siber soruşturma birimi, virüsü yaydığı sanılan iki dosya paylaşım sitesine uzmanlarını gönderdi. Güney Kore’ye 2009 yılında düzenlenen siber saldırıların ardından Kuzey Kore suçlandı. Hem de bu iddia kanıtlanamamış olmasına rağmen… Güney Kore medyası geçmişte Kuzey Kore’yi, ABD ve Güney Kore askeri network’lerini hack’lemeyi amaçlayan bir internet savaşı yapmasıyla suçlanmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun