Güvenlik 07 TEMMUZ 2011 / 11:25

Günde 33 otomobil ‘yürüyor’

Son 4 yılda evlere ve ofislere yapılan soygunlar tüm hızıyla devam ediyor. Otomobil hırsızlığı en az yarı yarıya azalmasına rağmen her gün 33 otomobil çalınıyor.Her yıl para ödenen ama hayatta genelde bir kez başvurulan kasko’nun önemi polis kayıtları incelendiğinde çok daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Otomobil hırsızlığı son vakaları 4 yılda büyük oranda azalmış olsa da her gün 33 otomobilin çalınması sigortanın şart olduğunu gösteriyor.

Fiyat karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 2006 yılından 2010 yılının sonuna kadar polis kayıtlarına geçen yıllık ev hırsızlığı sayısında sadece yüzde 0,7 oranında azalış yaşanırken, oto hırsızlıklarında son beş yılda yüzde 61 oranında azalma gerçekleşti. Buna karşılık her gün halen 33 araç hırsızlığa maruz kalıyor.

4 araçtan üçünün kaskosu yok

Konut sigortası ve kaskonun özellikle hırsızlıkla karşılaşıldığında ev ve araç sahipleri için çok büyük eksiklik olduğuna dikkat çeken Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Buna rağmen ülkemizde dört araçtan üçünün kaskosu, on evden dokuzunun ise konut sigortası bulunmuyor. www.enuygun.com üzerinden alınan kasko başvurularının ise yüzde 30’unu yeni araç alanlar, konut sigortası başvurularının yüzde 80’ini ise yeni konut sahipleri gerçekleştiriyor” dedi.

Ev soygunları her yıl 80 binin üstünde

Enuygun.com’un Emniyet Genel Müdürlüğü 2010 yılı faaliyet raporu verileri ile derlenmiş analizine göre, Türkiye’de 2010 yılında kayıtlara geçen toplam 85 bin ev hırsızlığı yaşandı, ki bu rakam beş yıl önce de benzer bir seviyedeydi. Bu verilere göre Türkiye’de her yıl ortalama olarak günde 233 ev hırsızlığı yaşanıyor ve bu suç türünde önemli bir azalış görülmüyor.

Sektör yetkililerin beyanlarına göre ortalama olarak her on evden dokuzunun konut sigortasının bulunmadığını belirten Sungurlu, “Sigorta kavramı ülkemizde çok yerleşmediğinden konut sigortası olan ev sahibi sayısı oldukça az. www.enuygun.com üzerinden de bize gelen her on sigorta başvurusundan sadece biri konut sigortası. Sigorta primlerini şimdilik ülkemizde bütçemize yerleştiremedik ama aslında konut sigortasında primler oldukça düşük”, dedi.

Oto hırsızlığı yüzde 61 azaldı

Enuygun.com analizinde oto hırsızlığı konusuna da dikkat çekiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, oto hırsızlığı suçunda son beş yılda yüzde 61 gibi belirgin bir azalış bulunuyor. 2006 yılı içinde kayıtlara geçen 31.500 adet oto hırsızlığı suçu karşısında 2010 yılı içinde 12 bin kadar oto hırsızlığı yaşandı. Bu da ortalama olarak son beş yılda günlük oto hırsızlığı suçunun 86’dan 33’e düştüğüne işaret ediyor.

Oto hırsızlığı konusunda da araç sahiplerinin maddi kaybını telafi edebilecek tek sigorta türünün kasko olduğunu belirten Sungurlu, “Kasko sahipliği oranı da çok düşük ülkemizde. Her dört araçtan sadece birinin kaskosu var. Zorunlu trafik sigortası sahiplik oranı yüzde 90’larda ancak o da hırsızlık gibi bir durumda sigortalının zararını karşılamıyor” dedi.

Önemi araç çalınınca anlaşılıyor

www.enuygun.com üzerinden alınan sigorta başvurularının yüzde 50’sinin kasko, yüzde 20’sinin de zorunlu trafik sigortası olmak üzere çoğunlukla oto sigortalarına yönelik olduğunu ekleyen Sungurlu, “Kasko, konut sigortasına oranla biraz daha maliyetli bir sigorta türü ama hırsızlık ve aracın pert olması gibi durumlarda araç sahiplerinin önemini daha çok anladığı bir sigorta türü. Primleri yüksek bulan ve ödeme güçlüğü yaşayan araç sahiplerine öncelikle sigorta şirketleri arasında fiyat karşılaştırması yapmasını öneriyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun