Güvenlik 18 ŞUBAT 2016 / 10:14

Google ve Whatsapp da Tim Cook'a arka çıkıyor

Apple'ın FBI'la savaşına Google ve Whatsapp da katıldı.

Geçtiğimiz gün FBI'ın Apple'dan bir suçlunun telefonuna erişim için özel yazılım istediğini ve Apple'ın reddettiğini, sonrasında ise federal yargıçtan şirkete "emir" geldiğini yazmıştık. Tim Cook, bunun üzerine hazırladığı bir mektup ile şifreli bilgilere ulaşılmaya çalışılmasının ciddi bir güvenlik problemine sebep olacağını ve bu konuda yasal yollarla savaşacağını belirterek insanların desteğine ihtiyaç duyduğunu duyurmuştu.

Mektubun sonrasında pek çok teknoloji meraklısı ve teknoloji şirketlerinin üst düzey yetkilileri Tim Cook'a destek çıktı. Apple'ın en büyük rakibi Google'ın CEO'su Sundar Pichai, "Şirketleri hacklemenin önünü açmaya zorlamak kullanıcıların güvenliğinden ödün vermeye yol açabilir" diyerek Tim Cook'un mektubunu "Önemli" olarak paylaştı.

Diğer taraftan Whatsapp CEO'su ve kurucusu Jan Koum da Tim Cook'a açık desteğini verenler arasında. Tim Cook'un gizlilik ve güvenlik konusundaki çabalarına her zaman hayran olduğunu belirten Koum, mektupta yazan her şeye katıldığını da söyledi.

FBI'ın telefon hackleme çabasına karşı sesler yükseliyor. Bakalım Amerika bu konuda nasıl bir yol alacak...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun