Güvenlik 05 AĞUSTOS 2011 / 17:02

Google+ sahte davetiyeleri gelmiştir

Kaspersky Lab, kullanıcıları Google+ kullanırken karşılaşabilecekleri hedefli saldırılara karşı uyardı.Hizmete açıldığı ilk hafta içinde 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Google+, siber suçluların da hedefi oldu. Kaspersky Lab uzmanları, siber suçluların Google+ kullanıcılarını e-posta ile gönderdikleri davetiyelerle ‘avlamaya’ çalıştığını belirledi.

Uzmanlara göre sosyal iletişim ağları şirketlerin güvenliklerini ve gizliliklerini tehdit eden en büyük araç. Özellikle yeni sosyal ağların açılması ve popüler hale gelmesi siber suçluların kendi çıkarları için virüs yazılımları kullanabilmesi için adeta bir suç cenneti yaratıyor. Her sosyal iletişim ağında olduğu gibi Google+’da da çok fazla özel bilginin paylaşılmasından dolayı kullanıcılar bazı sorunlar yaşayabiliyor.

Kaspersky Lab uzmanları Google + kullanıcılarına hesaplarını daha güvenli hale getirmek için şunları öneriyor:
1. Profil Yönetimi – Profil düzenleme bölümü Google+’ın kişisel bilgilerin gizliliği açısından beyni sayılıyor. Bu bölümde gereken değişiklikleri yaptığınızdan ve gizlilik seviyenizi en yüksek seviyeye çıkardığınızdan emin olun.

 

2. Bir çevre diğerlerini yönetir- Google+’ı kullanmak için öncelikli olarak Çevre Yönetimi’nin nasıl kullanılacağını öğrenmek gerekiyor. ‘Circle’ yani ‘Çevre’ Google+’ın ana sistemi. Bu çevre ile arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı gruplandırabiliyor, hangi Çevre’nin profilinizde neyi görebileceğini kontrol edebiliyorsunuz.

 

3. Anında Yükleme – Google+’a Android telefonunuzdan erişiyorsanız telefonunuzla çektiğiniz fotoğraf ve videoları anında yükleme imkanına sahipsiniz. Anında yükleme aracı ile fotoğraflarınız ve videolarınız web üzerindeki bir Picasa sayfasında dosyalanıyor ve sadece siz seçtiğinizde profilinize yükleniyor. Anında yükleme özelliğini Seçenekler bölümünden kaldırabiliyorsunuz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun