Güvenlik 15 EKİM 2012 / 11:42

Google Play yeni sürümünde zararlı yazılımlara dur demeye hazırlanıyor

Sürekli artan malware saldırılarına karşı bir türlü yeterli önlem alamayan Google, bu defa sorunu kökten çözme amacıyla, kendi otomatik anti-malware sistemini hayata geçirebilir. Android Police sitesinin haberine göre özellikle Instagram gibi popüler programların sahte sürümleri nedeniyle maddi yönden ve prestij açısından zarar gören Google, gelecek Google Play sürümlerinde zararlı yazılımları kendi taramaya başlayacak.

Henüz yayınlanmamış bir Google Play sürümünde bu tarayıcının kodlarına rastlanırken, ilgili sürümün paketlenmiş kodlarında yer alan bazı metinler de bu tarayıcının yakın zamanda hayata geçeceğini doğrular nitelikte. İçerikte “Google’ın sisteminizdeki tüm uygulamaları zararlı davranışlara karşı kontrol etmesini ister misiniz?” ve “ Sizi korumak için Google bu uygulamanın yüklenmesini engelledi” gibi metinler yer alıyor.

Bu tarz sorunların oluşmasının en büyük sebebi, Apple’da olan sistemin aksine, Android telefon sahiplerinin uygulamalara istedikleri kaynaktan ulaşabilmeleri. Bu özgürlük her ne kadar daha fazla uygulamaya daha fazla kaynaktan ulaşılabilmesine olanak sağlasa da, uzun vadede sistemin zarar görmesine sebep oluyor.

Henüz net bir çıkış tarihi olmasa da, uygulamanın hayata geçmesinin yıl sonundan önce olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun