Güvenlik 02 ARALIK 2013 / 13:31

"Google'dan kaçmak neredeyse imkansız"

Hollanda’da kişisel verileri korumakla sorumlu Veri Koruma Kurumu (DPA, Data Protection Authority), yaklaşık yedi aydır süren soruşturma sonucunda Google’ı ülkedeki Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun davranmadığı kararına vardı.Reuters’ta yer alan habere göre, Hollanda Veri Koruma Kurumu (DPA) tarafından yapılan açıklamada Google’ın pek çok farklı servis aracılığıyla veri topladığını fakat bu verileri nasıl işlediği konusunda kullanıcılara bir açıklama yapmadığı belirtiliyor. Haberde Hollandalı bir internet kullanıcısı için Google'dan kaçmanın neredeyse imkansız olduğunu zira Google aramaları, YouTube, Google Maps ve üçüncü parti internet siteleri üzerinden pasif olarak bilgi toplama faaliyetleri yapıldığını vurguluyor.

DPA, bu veri toplama faaliyetleri hakkında kullanıcıların sadece ortak bir kullanıcı sözleşme metni ile bilgilendirildiklerini ve sürecin detayları ve toplanan verilerin nasıl kullanıldığı konusunda kullanıcıya bilgilendirme yapılmadığını söylüyor.  Bu veriler arasındaki bağlantının kişiye özel reklam ve hizmet sunulabilmesi amacıyla kurulduğu ifade edildi. Arama motoru Google’ın bu çalışmalarına kişi tarafından yapılan ödemelere ve internette hangi sayfaları ziyaret ettiğine ilişkin verileri kullandığı bildirildi. Bu sürecin ardından DPA, Google ile konu hakkındaki endişelerini paylaşacakları bir toplantı yaparak bu konuda nasıl bir yol izleyeceklerine ve Google’a herhangi bir cezai yaptırım uygulayıp uygulamayacaklarına karar verecek.

Cezai yaptırım görüşme sonrasında netleşecek

Google tarafından yapılan açıklamada ise, Google’ın gizlilik politikalarının AB yasalarına uygun olduğu ve en iyi uygulamalara erişebilmek için resmi kurumlarla devamlı bilgi alış verişi içinde oldukları vurgulanıyor. Soruşturma sürecinde de DPA ile işbirliği içinde olacaklarını ve bilgi paylaşımında bulunacaklarını söyleyen Google’ın, DPA’ya daha detaylı bilgiler vererek kullanıcı sözleşmelerinde küçük bir takım iyileştirmeler yapılacak ve ceza almadan bu soruşturmadan cezai bir yaptırım almadan kurtulmayı hedefleneceği şeklinde değerlendiriliyor. Haberde Google ile yapılacak görüşmeler sonucunda verilecek olan karar, altı Avrupa Birliği ülkesindeki yaptırımlara bir çeki düzen getireceği şeklinde yorumlanıyor.

DPA daha önce de Google'ın Wi-Fi şebekelerinden bilgi toplaması konusunda benzer bir açıklama yapmış, sonrasında ise Google'ın gerekli tedbirleri alması neticesinde herhangi bir yaptırım uygulanmamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun