Güvenlik 20 MAYIS 2011 / 11:48

Google Android'i temizlemek için kolları sıvadı

Google Android'i temizlemek için kolları sıvadı

Android telefon kullanıcılarının kişisel verilerine yönelik bir açıkla ilgili olarak Google kolları sıvadı. Android tabanlı taşınabilir cihazların yüzde 99’undan fazlasının bilgi açığı verme potansiyeli olduğunu keşfeden Alman güvenlik araştırmacılarının uyarısı, Google’ı bu konuda harekete geçirdi.BBC News’ın haberine göre, söz konusu açığın anlamı, hacker’ların bu telefonların takvim ve bağlantı uygulamaları içinde veriye erişim hakkı kazanmış olması demek. Güvenlik uzmanları da, bu gibi konuların giderek daha sık karşımıza çıkacağı uyarısında bulunuyor. Google da konuyla ilgili bir onarım sürecine başladığını açıklayarak, “Bu onarım için kullanıcıların yapması gereken bir şey yok ve gelecek birkaç gün içinde küresel bazda bu çalışmayı tamamlayacağız” dedi.

Bu kırılgan yapı, bazı uygulamalar için giriş kimliklerini etkiledi. ID kart, kullanıcılara sürekli giriş yapma ihtiyacı gerektirmeden, servislere giriş yapma fırsatı sunuyor. Ama bu verilere güvenli olmayan kablosuz ağlardan giriş yapıldığında bilgiler hacker’ların eline geçebiliyor. Onlar da kişisel bilgilere erişme, bunları kullanma şansına ulaşabiliyor.

Güvenlik uzmanları, Google’ın bu hızlı aksiyonunu olumlu buldu ama pazarda çok sayıda Android telefon olduğuna işaret ederek, bunun da Android cihazları açık hedef haline getirdiği uyarısını yaptı. Güvenlik uzmanlarının kullanıcılara önerisi, Android’in son sürümü ile yükseltme yapmaları ve açık Wi-Fi ağları kullanmaktan sakınmaları.
ETİKETLER : android Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun