Güvenlik 26 MART 2012 / 12:30

Gerçek zamanlı analiz, güvenlik tehditlerini azaltıyor

Geliştirdiği güvenlik zekası çözümleriyle kurumsal güvenlik tehditlerine karşı şirketlere yeni alternatifler sunmaya devam eden IBM, yüzlerce farklı kaynaktan alınan gerçek zamanlı veri akışlarıyla derin analitik yeteneklerini birleştiren yeni güvenlik zekası platformunu duyurdu. IBM'in geçtiğimiz sonbaharda satın aldığı güvenlik çözümlerinde lider Q1 Labs şirketinin QRadar Security Intelligence platformunu besleyen yeni ve önemli kaynaklardan bir tanesi haline gelecek IBM Security X-Force, gizli yollarla şirket ağlarına erişen saldırı ekiplerinden kaynaklanan “İleri Düzeydeki Kalıcı Tehditlerle” ilgili davranış biçimlerini saptayabilecek.

Büyük veriler çağında riskler tam olarak belirlenebilecek

Yeni entegrasyonlarla birlikte, QRadar platformu dünyadaki son güvenlik noktalarına görünürlük kazandırması ve beliren risklere karşı kullanıcıların korunmasına yardımcı olması hedefleniyor. IBM X-Force’un mevcut pano görünümleri QRadar platformu kullanıcılarına sunabilecek, bu sayede kuruluşların güvenlik ve ağ faaliyetlerini otomatikleştirilmiş kuralları kullanarak gerçek zamanlı olarak bu tehditlerle ve güvenlik açıklarıyla ilişkilendirebilecek. Kurumsal riskin dört alanını da (altyapı, kimlik yönetimi, uygulamalar ve veriler) kapsayan ürünlerden iç görüleri bir araya getirerek kurumsal faaliyetlere görünürlük kazandırabilecek. Büyük veriler çağında riskleri tam olarak belirleme ve kesin doğruluklarla hareket edilmesini mümkün kılarak kurumlara önemli bir avantaj sağlayacak.

Geliştirilmiş analitik platformu sayesinde, kurumsal BT altyapısındaki trafiği gerçek zamanlı analiz ederek bilgisayar korsanlarının kullandığı en yeni tehditlere ve yöntemlere ilişkin kavramsal farkındalığı bir araya getirebilme ve olağandışı etkinlikleri saptayabilme özelliklerine sahip olan teknoloji, yeni entegrasyonlarla birlikte bir veritabanı sunucusunda birden çok başarısız oturum açma girişiminden sonra oturum açıldığında ve kredi kartı göstergelerine erişilip ardından da şüpheli bir siteye veri yüklendiğinde bu faaliyetleri kullanıcıların fark edebilmesine olanak tanıyacak.

Konuya değinen IBM Türk Güvenlik Ürünleri Kıdemli Satış Danışmanı Hakan Turgut, parçalı yapıdaki güvenlik sistemlerinin bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştırdığını belirtti. Bu sebeple, ileri analitik ve korelasyon yetenekleri ile tanınan Q1 Labs QRadar Security Intelligence platformunun, IBM Security Systems ile entegre olmasının önemi değinen Turgut, bu entegrasyon ile analitik çözümleri en yeni tehditlere ilişkin bilgi birikimlerini kullanarak daha geniş kapsamlı koruma sunmayı önerdiğini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun