Güvenlik 27 EKİM 2015 / 13:30

"Fortune 500 şirketleri güvenlik bakımından yetersiz"

Şirketlerin ölçekleri ve iş hacimleri büyüdükçe sistemleri ve altyapıları da aynı oranda büyüme yaşıyor. Bu durum sistemlerin ve altyapıların kontrolünü giderek daha güç bir hale sokarken, bu durumdan faydalanan siber saldırganlar birçok önemli şirketin sistemine sızmayı başardı.

Son dönemde siber saldırganların metotları önemli ölçüde değişmiş durumda. Önceleri son kullanıcıya odaklı ilerleyen saldırılar son yıllarda verinin değerinin artmasıyla birlikte şirketlere doğru kaymaya başladı. Target, Sony, T-Mobile, Wallmart gibi şirketler bu saldırılardan etkilenirken, F-SEcure Oyj Araştırma Şefi Mikko Hypponen, Fortune 500 şirketlerinin hepsinin bu saldırılardan nasibini aldığını iddia etti.

Büyük altyapıya sahip şirketlerin, bütün bir ağı kapsayacak güvenlik önlemi almasının neredeyse imkansız olduğunu ifade eden Hypponen, Fortune 500 listesinde olan birçok şirketin altyapısının güvenliğinin yetersiz olduğunun altını çizdi. Bu sayede siber saldırganların arka bahçesi haline gelen bu yapıların, gerekli önlemi almadıkları ya da altyapılarını yeniden yapılandırmamaları durumundan önemli sorunlarla karşılaşacaklarına da vurgu yaptı. 
ETİKETLER : fortune 500