Güvenlik 16 OCAK 2013 / 12:13

Fırat Üniversitesinde uluslararası adli bilişim ve güvenlik sempozyumu düzenlenecek

Adli bilişim Fırat Üniversitesinde konuşulacak

Amerika’dan Sam Houston State Üniversitesi, Türkiye’den Gazi Üniversitesi ve Polis Akademisi ile birlikte düzenlenecek sempozyum serisinin ilk ayağı 20-21 Mayıs'ta Fırat Üniversitesinde gerçekleştirilecek. Ayrıca üniversitede Adli Bilişim Mühendisliği de açıldığı bilgisi verildi.Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asaf Varol yaptığı açıklamada, Fırat Üniversitesinin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini ve Adli Bilişim Mühendisliği adı ile lisans düzeyinde bir bölüm açtığını belirtti. Adli Bilişim Mühendisliği Bölümüne 2013-2014 akademik yılında öğrenci alınması için çalışmaların yoğun bir biçimde sürdürüldüğünü belirten Varol, bu bölümün ülke ihtiyaçları göz önüne alınarak kurulduğunu söyledi.

Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde insanlığın refah düzeyinin artığını, internet imkânlarıyla dünyanın küreselleştiğini, dünyanın diğer ucunda sanal ortamda sunulan bilgi ve belgelere erişmenin bir tuşa dokunacak uzaklıkta olduğunu ancak siber uzayda işlenen sanal suç türlerinin de son yıllarda büyük artış kaydettiğini belirten Varol, bu gelişmelerin sonucunda Adli Bilişim Mühendisliği gibi yeni bir bilim alanlarının ortaya çıktığını kaydetti.

Adli bilişim mühendisleri nelere öncelik vermeli?

Varol'un verdiği bilgilere göre, Adli Bilişim Mühendisliği eğitimi alanların öncelikli görevlerinin başında;

  • Bilişim dünyasında işlenen çeşitli suçların delillerinin ortaya konması,

  • Sanal ortamdaki dolandırıcılık işlemlerini önleyici güvenlik tedbirlerinin alınması,

  • Delil karartmak amacıyla bilişim alanında yapılacak tasarruflarda bilginin geri kurtarılması,

  • İnternet ortamındaki kötü amaçlı yazılımları siber dünyanın başına musallat edenlerin kullandıkları sahte yöntemlerin tespiti geliyor.


Adli Bilişim Mühendisliği öğrencilerinin ilk iki yıl içerisinde alacakları derslerin Yazılım Mühendisliği bölümlerinin ilk iki yılında almış oldukları derslere paralellik arz ettiği ancak üçüncü ve dördüncü yıllarda tamamen alana yönelik dersler alacaklarını belirten Varol, bu dersler arasında Sayısal Adli Bilişime Giriş, Donanım Adli Bilişimi, Ağ Güvenliği, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Sayısal Adli Bilişim Araçları, Bilgi Güvenliği, Siber Kanunlar ve Siber Savaşlar gibi farklı derslerin yer aldığını söyledi.

Adli Bilişim Mühendisliğinin iki farklı eğitim-öğretim şeklinin olduğunu, bunlardan birinin tamamen Türkçe yapılacağını, ama bir diğerinin ise Uluslararası Ortak Lisans Programı çerçevesinde Amerika Birleşik Devletlerindeki Sam Houston State Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülecek bir programdan oluştuğunu; bu yurt dışı programın protokolünün imzalandığını ve Yükseköğretim Kurulunun onayından geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Asaf Varol; yurt dışı ortak lisans programının tamamen İngilizce eğitim vereceğini, bu bölüme ileride ÖSYM tarafından yerleştirilecek öğrencilerin 3 üncü ve 4 üncü sınıflarını Amerika’da tamamlayacaklarını söyledi. Bu programı tercih edecek öğrencilerin çok şanslı olacaklarını ve mezun olduklarında hem Fırat hem de Sam Houston State Üniversitelerinin diplomalarını alacaklarını ve İngilizce dil bilgilerinin çok yüksek seviyede olacağını kaydetti.

Sempozyum 20-21 Mayıs'ta Fırat Üniversitesinde

Prof. Dr. Asaf Varol, bu çalışmalara destek sağlamak amacıyla 20-21 Mayıs 2013 tarihleri arasında Fırat Üniversitesinde I. Uluslararası Adli Bilişim Sempozyumu düzenlediklerini ve bu sempozyum için bir konsorsiyum oluşturduklarını, düzenleme ekibinde Amerika’dan Sam Houston State Üniversitesi, Türkiye’den Gazi Üniversitesi ve Polis Akademisinin paydaş olarak yer aldıklarını dile getirdi.

I. Uluslararası Adli Bilişim Sempozyumu Dönem Başkanlığı görevini sürdüren Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asaf Varol; bu sempozyumu Sam Houston State Üniversitesinden Prof. Dr. Peter Cooper, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ve Polis Akademisinden Prof. Dr. Vahit Bıçak ile birlikte organize ettiklerini, bu Sempozyumun birincisinin Fırat Üniversitesi, ikincisinin 2014 yılında Amerika’da Sam Houston State Üniversitesi, üçüncüsünün 2015 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi ve dördüncüsünün de 2016 yılında Ankara’da Polis Akademisi ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini söyledi. Sempozyum danışma ve bilim kurulunda görev üstlenenlerin, adli bilişim alanında seçkin uzmanlardan oluştuğunu, konuları adli bilişim ve güvenlik bağlamındaki tüm disiplinleri kapsayacak şekilde belirlediklerini dile getiren Varol; bu sempozyum ile ilgili web sayfasının http://www.isdfs.org adresinde yayınlandığını söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun