Güvenlik 01 HAZİRAN 2015 / 15:24

Finans şirketleri siber saldırıların odağı oldu

Amerikan Gizlilik ve Güvenlik Ölçümleme Kuruluşu Ponemon Enstitü, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Amerika ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki finans ve perakende şirketlerinin siber güvenliklerini inceledi. Araştırma, gelişmiş siber tehditlerinin finans sektöründe 98, perakende sektöründe 197 gün sonra belirlenebildiğini ortaya koydu. Finans şirketlerinin yüzde 83'ü, perakende şirketlerinin ise yüzde 44'ünün her ay 50'nin üzerinde saldırıyla karşı karşıya kaldığı saptandı.Siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks'ün desteğiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, gelişmiş siber tehditler finans sektöründe 98, perakende sektöründe 197 gün boyunca sistemde aktif kalabiliyor. Saldırılar ağlarına girildiği anda belirlemeyi hedeflemelerine rağmen gelişmiş siber tehditleri uzun süre fark edemeyen perakende ve finans sektörü için Ponemon Enstitü Başkanı Dr. Larry Ponemon, "Gelişmiş tehdidi tespit etme süresi çok uzun; saldırganlar içeri giriyor ve yol açtıkları hasar onarılamaz hale gelene kadar kalıyorlar." dedi.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Amerika ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki 14 ülkeden 844 finans ve 675 perakende şirketinin mercek altına aldığı araştırmada, siber güvenlik bütçelerinin yüzde 40'ının teknolojiye, yüzde 37'sinin personele ve yüzde 20'sinin hizmet alımına ayrıldığı saptandı. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 55'i İnternet sistemlerini çökerten DDoS saldırılarını gelişmiş tehdit olarak gördüğünü belirtirken, ancak yüzde 39'u bu saldırıları kontrol altına alma konusunda etkin olabildiklerini söyledi. Aynı katılımcıların yüzde 71'i gelişmiş tehditlerin önlenebilmesi için en umut verici çözümün ağlar ve trafik hakkında istihbarat sağlayan teknolojiler olduğunu ifade etti.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun