Güvenlik 27 NİSAN 2015 / 10:31

Fidye yazılımları giderek artıyor

F-Secure ‘un yaptığı yeni bir araştırma, PC ve mobil kullanıcıların ceplerine göz diken zararlı yazılımların ciddi oranda artış gösterdiğini ortaya koydu.

F-Secure ‘un yaptığı yeni tehdit raporuna göre, fidye yazılımları artık SMS ile de bulaşabiliyor. Kullanıcılara yollanan SMS'lerdeki linklerden fidye yazılımı ve zararlı yazılımlar mobil cihazlara yüklenebiliyor.

2014 yılında 574 insandan 259’u SmsSend ailesine ait virüslerle muhatap oldular. Android telefonlara bulaşan bu virüs, kullanıcılara Premium hizmet kazandığını iddia eden SMS’ler oluşturuyor.

F-Secure’un Araştırma ofisinin başında bulunan Mikko Hypponen; Fidye yazılımlarının, şifreleme yöntemleri veya farklı mekanizmaları kullanarak, tüketici telefonlarını çalışmaz hale getirdiğini ve cihazlarını tekrar çalıştırmak isteyen kullanıcıların, sanal korsanlara fidye ödemek zorunda kaldığını dile getirdi. PC kullanıcıları içinde durumun değişmediğini belirten Hypponen, en tehlikeli virüs listesinin yeni üyesinin Kilim ailesine ait olduğunu ve bu virüsün tarayıcılara yapışıp Facebook’u hedef aldığını sözlerine ekledi. Kilim ailesinin bu kadar kolay bulunmasını Facebook ve F-Secure ‘un geçen yıl yaptığı anlaşmanın sağladığını söyleyen Hypponen'e göre, güvenliği sağlamak için saldırganları daha iyi anlamak gerekiyor.