Güvenlik 23 EYLÜL 2011 / 15:00

FBI LulzSec ve Anonymous şüphelilerini yakaladı

FBI LulzSec ve Anonymous şüphelilerini yakaladı

LulzSec üyesi olduğu düşünülen Arizona’da yaşayan 23 yaşındaki üniversite öğrencisinin 37 bin kişinin bilgisini çalmaktan dolayı 15 yıl hapsi isteniyor. Aynı gün, Anonymous’a dahil olduğu düşünülen San Francisco’da yaşayan bir kişi daha yakalandı.Bu yıla, ülkemize kadar yayılan hacker saldırıları damgasını vurdu. İlk olarak Sony ile başlayan sürecin şüphelilerinden biri FBI tarafından göz altına alındı. Sony Pictures Entertainment’ın 37 bin müşteri bilgisini çalmakla suçlanan 23 yaşındaki Cody Kretsinger’ın 15 yıl hapsi isteniyor.

Kretsinger gizlilik ihlali ve korumalı bilgisayarlara izinsiz girme suçundan yargılanacak. Haklayıcının Sony’nin bilgisayar sistemlerine SQL ile sızdığı bilgisi verildi. Sony'den tutuklamayla ilgili açıklama gelmedi.

LulzSec daha önce Sony’den çaldığı kullanıcı bilgilerini internete saçmıştı. Ardından da “basit saldırılara yenik düşen kurumlara bilgilerinizi teslim etmeyin” mesajı vermek istediklerini açıklamıştı.

Diğer tutuklama aynı gün San Fransisco’da gerçekleşti

San Francisco’da yaşan ve kimliği açıklanmayan bir kişi de Anonymous’a üye olduğu şüphesiyle tutuklandı. LulzSec üyesi olduğu iddia edilen Kretsinger ile aynı suçlamalarla karşılaşan San Francisco’nun da en az 15 yıl ile cezalandırılması bekleniyor.

Bu arada Anonymous üyelerinin günüzmü ekonomik düzenini protesto etmek için 24 Eylül’de Wall Street’e saldırma planı bulunduğu bildirildi.