Güvenlik 20 HAZİRAN 2012 / 16:22

FBI: "IPV6 insanların kontrolünü zorlaştıracak"

FBI: "IPV6 insanların kontrolünü zorlaştıracak"

Haziran ayı başında geçilen yeni adresleme platformu ‘IPV6’ günvenlik konusunda bir takım soru işaretlerini de beraberinde getirmişti. Bu konuda endişesini ilk dile getiren kurum FBI oldu.FBI yetkilileri, yeni sisteme geçişle birlikte birçok suçlunun doğacak açıktan faydalanarak izlerini kaybettireceğini, bu durumdan oldukça endişe duyduklarını söyledi. Haziran ayında IPV4 adreslerinin tükenmesiyle birlikte geçilen yeni sisteme güvenlik konusunda çok fazla hazırlık yapılmadan geçildiğini düşünen yetkililer, bunun çok ciddi sorunlara yol açabileceğini belirtiyorlar. Özellikle FBI ve Kanada Kraliyet Atlı Polisi bu konuda teknolojik olarak çözüm yaratılmaması durumunda, kendilerinin kanuni olarak yaptırımlara gidebileceklerini dile getirdiler.

ARIN (American Registry for İnternet Numbers) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılan açıklamaları 'kısmen' haklı bulduğunu açıkladı. Yeni sisteme yapılacak geçişlerin 10-15 yılı bulabileceğini açıklayan John Curran, bu süre zarfında kurumların da yeni sisteme ve dolayısıyla veri havuzuna sahip olacağını dile getirdi.

Konuya bir diğer açıdan bakarsak, insanları takip etmenin zorlaşması, özgür düşüncenin ve ifadenin yaygınlaşacağı anlamına da geliyor. Bu bakımdan, yeni sistemin daha ‘anonim’ bir yapısı olması avantaj sağlıyor diyebiliriz.

İşin güvenlik boyutuna gelecek olursak, FBI bazı yönlerden haklı. Ellerinde bulunan birçok IPV4 adresindeki suçlunun yeni adreslerine ulaşmadaki zorluğun yanı sıra bu açıktan faydalanacak birçok suçlunun yaratabileceği sorunlar kafalarda soru işaretleri yaratıyor.

Amerika ve Kanada gibi ‘The Big Brother’ ülkeleri için insanın 7/24 kontrolünün hayati önem taşıdığını da düşünürsek, çok fazla zaman geçmeden bu sorun bir yasa yaratılarak aşılabilir.
YORUMLAR
Mustafa 22 HAZİRAN 2012 / 13:48 0 0
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım daha güvenli olacağını açıklamıştı. Hatta ipv6 ipler içinde modeme ait benzersiz kimlik niteliğini taşıyan MAC adresleri de yer alıyor bence tespit konusunda daha kolay olması lazım.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun