Güvenlik 28 EYLÜL 2011 / 08:45

FBI haklayıcı avına çıktı

FBI, LulzSec’in önemli üyelerinden biri olduğunu iddia ettiği ‘Recursion’ kod adlı  haklayıcı Cody Kretsinger'i Arizona’daki evinde tutukladı.FBI’a göre Kretsinger, Sony Pictures Entertainment’a yönelik bir dizi saldırının arkasındaki isim ve haklama esnasında çalınan verilerin dağıtılmasına da yardımcı oldu. Bu arada, ABD’nin dört şehrinde de Anonymous haklayıcı grubuna yönelik baskınlar düzenlendi.

Sony Pictures Entertainment’a yönelik saldırılar, LulzSec’in bu yıl yaptığı şiddetli saldırılar arasındaydı. Mayıs-Temmuz 2011 arasında LulzSec ABD Senatosu, CIA, NHS ve Sony gibi birçok kuruluşun sitesine saldırı düzenledi. Haklayıcı grup ayrıca çaldığı çok sayıda veri ve dokümanı da yayınladı. Grubun, dünyanın dört bir tarafındaki polis soruşturmaları ve baskınlar karşısında haklama araçlarını sakladığı sanılıyor.

Kretsinger SQL yükleme tekniğini kullanıyor

Öte yandan, Kretsinger’e karşı suçlamaları bir açıklama ile kamuoyuna duyuran FBI, SQL yükleme olarak bilinen iyi geliştirilmiş bir tekniği kullanan Kretsinger’ın bunu Sony Pictures’a yönelik saldırılarının da temeli olarak kullandığını bildirdi.

FBI, Kretsinger’in anonim hale getirilmiş servis veya proxy üstünden saldırılarını yapmasına rağmen, onu izlemeyi başardıklarını da belirtti. Kretsinger’in PC’sindeki tüm verileri sildiğini bildiren FBI, zanlının böylece fark edilmemeyi hedeflediği tespitinde bulundu.

Baskınlar devam ediyor

Aynı saatlerde FBI, San Francisco, Montana, New Jersey ve Minnesota’da da Anonymous ile bağlantısı olduğu sanılan kişilerin bulundukları yerlere baskınlar düzenledi. 23 yaşındaki Kretsinger’in yakalanması, grup üyelerine yönelik son gözaltı dalgasının bir parçası. Polis güçleri bu kapsamda yaklaşık 10 baskınla, LulzSec ve Anonymous’un üyelerini ele geçirmeye yönelik hamle yapmıştı.

LulzSec’in kurucularından olan Sabu’nun gönderdiği bir tweet de, polis baskınlarının grubu kötü etkilediğini gösteriyor. Mesajında Sabu, karar alma kurulunda sadece iki üyenin özgür kaldığına dikkat çekmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun