Güvenlik 01 ŞUBAT 2016 / 10:47

Facebook kayıt dışı silah ticareti yapan sayfaları kapatıyor

Sosyal medya devi Facebook ve Instagram, ABD’de pek çok insanın ölümüne neden olan kişisel silahlanmaya karşı faaliyete geçti.

İki şirket yeni politikasıyla birlikte, bireylerin silah satışı ve reklam yapmasını önleyen bir dizi yasak yayınladı. Daha önce Facebook, kişilerin hesaplarında yatıştırıcı ilaçların satışını engelliyordu. Yeni uygulamayla birlikte yasak silahların satışını yapan bireysel kullanıcılar engellendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde son zamanlarda sıkça yaşanan silahlı olaylar, ülke yönetiminin silahlanmaya karşı önlem almasına neden olmuştu. Özellikle Facebook ve Instagram gibi mecralarda yaşanan resmi olmayan, kayıt dışı silah ticareti sayısı artarken, şirketlerin yaptığı hamleyle, yasak silah ticareti yapılan sayfalar kapatılması kararı alındı. Ülkede son zamanlarda yaşanan silahlı olayların önüne geçmek adına olumlu bir adım olan bu kararı Facebook ürün politikası sorumlusu Monika Bickert şöyle değerlendi: “ Kişilerin Facebook’u yeni ürün keşfetmek ve ürün alıp satmak için kullandıklarının farkındayız. Yeni politikalarımızı da bireysel ve ulusal güvenlik çerçevesinde tekrar değiştiriyoruz. Ancak politika değişikliği lisanslı satıcıları etkilemeyecek. Facebook'un reçete ya da yasa dışı ilaçlar konusunda da benzer bir politikası bulunuyor."