Güvenlik 27 OCAK 2011 / 10:42

Facebook güvenliğin üzerine gidiyor

Güvenlikle başı sık sık derde giren Facebook, kullanıcılarını daha fazla korumak adına iki yeni güvenlik özelliği duyurdu.

Mark Zuckerberg’in kişisel sayfasının haklanmasının ardından güvenlik üzerinde bir kez daha düşünen Facebook yeni güvenlik uygulamalarını duyurdu.Bu özelliklerden ilki HTTPS bağlantısı. Facebook üyeleri sitede gezerken onları daha fazla koruyacak olan HTTPS bağlantısı özellikle Wi-Fi olan yerlerde daha fazla güvenlik sağlayacak.Çoğunlukla bankaların ya da güvenli web sitelerinin kullandığı HTTPS bağlantısı Facebook’da zaten önceden kullanılıyordu. Ancak önceden sadece şifrenizi korumak adına kullanılan HTTPS bağlantısının şimdi işlevi daha da artacak ve kullanıcılar Wi-Fi üzerinden şifre kırmaya çalışan ya da kimlik bilgilerine ulaşmak isteyen kişilere karşı daha güvende olacak.HTTPS koruduğu kadar bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyorAncak HTTPS’in haklayıcılara karşı koruma avantajı sunmasının yanında bazı dezavantajları da mevcut. HTTPS bağlantısı kullanan kullanıcıların sayfalarının daha yavaş açılması ve bazı üçüncü parti uygulamalarının bu bağlantıyla çalışmaması söz konusu. Facebook ise bu sorun üzerinde halen çalışmakta olduğunu söylüyor.

Kişisel bilgilerinin çalınmasından kaygı duyan ya da internet erişiminin olduğu kamuya açık alanlarda Facebook kullanan kişiler, Facebook sayfalarının ayarlar kısmından Hesap Güvenliği bölümüne girip ve Güvenli Tarama özelliğini seçerek HTTPS bağlantısını aktifleştirebiliyor.Sosyal kimlik denetimi olarak adlandırılan diğer özellik ise şifre unutma durumunda devreye girecek bir güvenlik önlemi.Kullanıcının şifresini unutması durumunda sistem kullanıcının arkadaş listesindeki bazı resimleri tanımlamasını isteyerek böylece kullanıcının gerçekten o hesabın asıl sahibi olup olmadığını tespit edecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun