Güvenlik 05 AĞUSTOS 2011 / 09:21

Facebook’ta İngilizce sohbete aldanmayın

Facebook’un mesajlaşma uygulamasını kullanan yeni truva atı, “Hi how are you” mesajı ile kullanıcıları kandırmaya çalışıyor.ESET, sosyal paylaşım platformu Facebook aracılığıyla yayılan yeni ve tehlikeli bir truva atı tespit etti: Win32/Delf.QCZ. ESET’in yaptığı araştırmalara göre truva atı Avrupa ve Doğu Avrupa’daki ülkelerden hızla Orta Doğu’ya doğru yayılıyor. Yeni truva atı Ukrayna, Rusya, Belarus, Slovakya, Çek Cumhuriyeti’nden sonra Sırbistan ve Karadağ gibi ülkelerde en üst seviyedeki tehdit unsuru oldu.

ESET Zararlı Yazılım Araştırma Uzmanı Robert Lipovsky yararlı bir program izlenimi veren ama aslında kötü amaçlı bulaşıcı yazılım olan truva atının güncel olmayan antivirüs programını devre dışı bırakarak bilgisayarları tehlikelere açık hale getirdiğini belirtti. Lipovsky, Win32/Delf.QCZ truva atının yayılmak için Facebook’un mesajlaşma uygulamasını kullandığını belirtti.

Lipovsky, kullanıcıların "Hi how are you" şeklinde bir mesaj aldığını, mesajın kullanıcının arkadaş listesindeki birinden gelmiş gibi göründüğünü fakat aslında bot adı verilen zombi bilgisayarlardan oluşan ve saldırgan tarafından uzaktan yönetilebilen bir çeşit ağ tarafından gönderildiğini söyledi. Hatta bazen inandırıcı olsun diye mesaj içinde kullanıcının adının bile yer aldığını, kullanıcının mesaja tıkladığında flash player yüklemesi için yönlendirildiğini ama aslında zararlı yazılımların bu sırada indirilmeye başlandığını belirtti.

Sosyal platformlarda dikkat edilmesi gereken beş önemli kural

Facebook kullanıcıları öncelikle kendilerine gelen İngilizce mesajlar konusunda dikkatli olmalı. Youtube’u referans gösteren video linklerine de şüphe ile yaklaşmalılar. Güncel antivirüs yazılımı kullanmak bu yeni tehditte çok etkili çünkü kullanıcı bir şekilde bağlantıyı tıklasa bile bilgisayarı güvende olacak.

• Şüpheli görünen bağlantılara tıklamayın.

• Mesajlaşmak için kullandığınız dil İngilizce ise sohbetiniz şüpheli göründüğünde dikkatli olun.

• Mutlaka güncel ve güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanın.

• Sosyal medya güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin ve yalnızca gerçek hayatta tanıdığınız insanlarla arkadaşlık edin.

• Sosyal paylaşım platformlarındaki uygulamalar sanal suçlular tarafından üretilmiş olabilir. Kişisel bilgilerinizi paylaşırken çok dikkatli olun.
ETİKETLER : antivirüs ESET Facebook
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun